1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Avrupa Konseyi'nden İsrail'e: Çocuk tutuklulara karşı kötü muameleye son ver
Avrupa Konseyi'nden İsrail'e: Çocuk tutuklulara karşı kötü muameleye son ver

Avrupa Konseyi'nden İsrail'e: Çocuk tutuklulara karşı kötü muameleye son ver

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, İsrail'e, Filistinli çocuk tutuklulara uygulanan kötü muameleye son verme ve adli sistemini uluslararası normlara uygun hale getirme çağrısı yaptı.

AA
A+A-

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu, İsrail'e, Filistinli çocuk tutuklulara uygulanan kötü muameleye son verme ve adli sistemini uluslararası normlara uygun hale getirme çağrısı yaptı.

Strazburg'da devam eden AKPM Sonbahar Dönemi Genel Kurulu'nda, İsviçreli parlamenter Liliane Maury Pasquier'nin kaleme aldığı rapor ve konuyla ilgili karar tasarısı görüşüldü.

Genel Kurul'da 11'e karşı 47 üyenin kabul ve 4 çekimser oyla onaylanan kararda AKPM, İsrail Hükümeti'ne, UNICEF, Kızıl Haç ve sivil toplum ve ilgili aktörlerle çalışarak, İsrail adli sisteminde Filistinli çocuk tutukluların haklarını korumak ve uğradıkları kötü muameleye son vermek için yasalarını değiştirme çağrısında bulundu.

AKPM, bu çerçevede İsrail Hükümeti'ne, çocuk haklarıyla ilgili Avrupa Konseyi normlarına uyma, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'ne riayet etme çağrısı yaparak, İsrail yönetiminin Filistinli çocukları gece vakti evlerine baskın düzenleyerek tutuklamaktan, gece vakti sorgulamaktan, gözlerini bandaj ile kapama uygulamasından, kelepçe takma ve üst arama işlemlerini sonlandırması istendi.

Tutuklanan Filistinli çocuklara yönelik tüm sorgu aşamalarının görüntülü olarak kayıt altına alınması ve kendi dillerinde bilgi verilmesi gibi tavsiyelere de yer verilen kararda ayrıca, adli sorumluluk yaşının 14'e çıkarılması ve hiç bir çocuğun sebebi ne olursa olsun adli tutukluluk veya tecride maruz bırakılmaması çağrısında bulunuldu.

2016'da "İsrail hapishanelerinde Filistinli çocukların tutukluluğu" konulu karar taslağının Sosyal İşler Komisyonuna gönderilmesi ve ardından "İsrail adli sisteminde Filistinli çocuklara uygulanan muamele" konulu raporun hazırlanması ile devam eden süreçte İsrail Hükümeti, AKPM ile iş birliğini reddetmişti.

Raportör Liliane Maury Pasquier, rapor hazırlıkları çerçevesinde çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve UNICEF yetkilileri ile video konferans şekliyle görüşmüş ve rapora dair bilgileri derlediğini açıklamıştı.

Oylama öncesi söz alan İngiliz parlamenter Angela Smith, 2012-2017 yılları arasında tutuklanan Filistinli çocuk sayısında yüzde 73 artış söz konusu olduğunu söyleyerek, "Bu durum UNICEF raporlarına da yansıdı. İsrail yasalarını değiştirmelidir." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler