1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Avrupa Parlamentosu: Türkiye ile Gümrük Birliği askıya alınsın
Avrupa Parlamentosu: Türkiye ile Gümrük Birliği askıya alınsın

Avrupa Parlamentosu: Türkiye ile Gümrük Birliği askıya alınsın

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Türkiye'nin Suriye'nin kuzey doğusuna başlattığı askeri harekatın ardından Türkiye ile Gümrük Birliği'nin askıya alınmasını tartıştı.

A+A-

Türkiye'nin Suriye'nin kuzey doğusuna başlattığı askeri operasyon Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda tartışıldı. Avrupa Parlamenterleri, perşembe günü Avrupa Birliği Konseyi'ni göreve çağıran konu ile ilgili bir önergeyi oylayacak. AB'nin şantajlara boyun eğmemesi gerektiğini belirten parlamenterler Brüksel'in uluslararası bir aktör olarak hareket etmesini talep etti.

Yaklaşık üç saat süren oturumda kürsüde konuşan Avrupa Parlamenterlerinin neredeyse tamamı askeri harekatı ve Avrupa Birliği'nin bu duruma sessiz kalmasını kınadı. Söz alan parlamenterler Türkiye'ye aktarılan fonların kesilmesi, üyelik müzakerelerinin tamamen durdurulması, bütün üye ülkelerin silah ambargosu uygulaması, Gümrük Birliği'nin askıya alınması ve ekonomik yaptırımların uygulanmasını talep etti.

"Erdoğan kazandı biz kaybettik, AB sınırlarını bile koruyamıyor" ifadesini kullanan birçok Avrupa Parlamenteri bölgedeki "Hristiyanların yok edildiğini" iddia etti.

Sosyalist gruptan Avrupa Parlamenteri Pierfrancesco Majorino da Türkiye'yi "savaş suçu işlemekle" suçladı.

"Rusya bölgede ağırlık kazandı"

Rusya'nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesini değerlendiren Hollandalı Avrupa Parlamenteri Kati Piri, "Güvenli bölge dediler, savaş bölgesine dönüştü. Yakalanan IŞİD teröristleri kaçtı. Mülteciler gözardı edildi, Rusya bölgede ağırlık kazandı." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'yi AB'ye yakın tutmalıyız"

Avrupa Parlamenteri Andrey Kovatchev, "Güzel deklarasyonlar yapma konusunda çok iyiyiz ancak somut adım atma konusunda yetersiz kalıyoruz. Rusya bu durumdan faydalanıyor. Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne yakın tutmak hepimizin çıkarlarına." dedi.

Türkiye Raportörü Amor: Türkiye'deki mülteciler zorla Suriye'ye gönderilemez

Türkiye'de bulunan ve pasaport sahibi olmayan Suriyeli mültecilerin zorla ülkelerine gönderilemeyeceğini belirten Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, "Uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal ediliyor, orası güvenli bölge değil askeri harekat bölgesi. Mültecilerin pasaportları yok diye bir komşu ülkeyi işgal edemezsiniz. Çok tehlikeli bir durum." şeklinde konuştu.

Macar Avrupa Parlamenteri Marton Gyongyosi "Türkiye'nin endişeleri anlayabilmek gerekiyor ancak askeri harekat desteklenmemeli. Siyasi çözüm bulunmalı." ifadelerini kullandı.

Alman Avrupa Parlamenteri Helmut Geuking ise, "Bu askeri harekat değil bir soykırımdır, din ve basın özgürlüğünün yasaklandığı bir ülke Avrupa Birliği üyesi olamaz." dedi.

"Ekonomik yaptırımlar uygulanmalı"

Portekizli Avrupa Parlamenter Isabel Santos, "Sessiz kalamayız, güvenliğimiz ve istikrarımız tehlike altında. IŞİD güçlenebilir, askeri harekatı kınıyoruz. Avrupa Birliği'nin şantaja boyun eğmeyeceğini göstermeliyiz, Gümrük Birliği askıya alınmalı. Ekonomik yaptırımlar uygulanmalı. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler