Avustralya İngiliz kraliyeti ile bağlarını koparacak mı?

Avustralya İngiliz kraliyeti ile bağlarını koparacak mı?

Avustralya'da eski Başbakan Malcolm Turnbull, ülkesinin İngiliz monarşisiyle anayasal bağlarını koparması yönündeki argümanın güçlediğini söyledi.

Avustralya'da eski Başbakan Malcolm Turnbull, Prens Harry ve eşi Meghan ile yapılan televizyon röportajının, ülkesinin İngiliz monarşisiyle anayasal bağlarını koparması yönündeki argümanını güçlendirdiğini söyledi.

Turnbull, "Kraliçenin hükümdarlığının sona ermesinin ardından Birleşik Krallık'ın kralı veya kraliçesinin otomatik olarak devlet başkanımız olmasını gerçekten istiyor muyuz?" sorusunun sorulması gerektiğini belirtti.

Turnbull, Başbakan Scott Morrison'ın yerine geçmesinden dört ay önce Nisan 2018'de çiftle tanışmıştı.

Avustralya'nın cumhuriyet haline gelmesi kendi devlet başkanına sahip olması konusunda 1999'da bir anayasa referandumu yapılmış, kamuoyundaki olumlu havaya rağmen sandıktan 'hayır' yanıtı çıkmıştı.

Kraliyet Ailesi sessizliğini koruyor

Ameri Birleşik Devletleri'nin CBS kanalında pazar gecesi Oprah Winfrey'nin konuğu olan Prens Harry ve Sussex Düşesi Maghan'ın çarpıcı açıklamaları karşısında başta Kraliçe II. Elizabeth olmak üzere kraliyet ailesi üyeleri sessiz kalmayı sürdürüyor.

Meghan röportajda, hamile olduğu sırada bir aile üyesinin çocuğunun ten rengini sorgulayarak ırkçı bir yorum yaptığını, intihar etmeyi düşündüğünü ve psikolojik destek isteğinin ailenin "imajının lekelenebileceği" kaygısıyla reddedildiğini söylemişti.

Bir kraliyet yetkilisi, 69 yıldır tahtta bulunan 94 yaşındaki II. Elizabeth'in sarayın bir yanıt vermesi için "biraz zaman" istediğini söyledi.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.