1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. 'Avustralya yangınlarında üç milyar hayvan telef oldu'
'Avustralya yangınlarında üç milyar hayvan telef oldu'

'Avustralya yangınlarında üç milyar hayvan telef oldu'

Avustralya’daki yangınlarda ölen hayvanların sayısının açıklanandan üç kat fazla olduğu tahmin ediliyor.

Deutsche Welle
A+A-

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WFF) Avustralya'da 2019 ile 2020 arasındaki yangınlarda hayatını kaybeden ya da yaşadığı bölgeden kaçmak zorunda kalan hayvanların sayısının tahminlerin çok üstünde olduğuna dikkat çekti.

WFF, yangınlar sonucu ölen ve yerinden edilen hayvanların sayısının üç milyarı bulduğunu tahmin ettiklerini açıkladı. Uzmanlar başta sürüngenler olmak üzere, yüz milyonlarca memeli hayvan ve kurbağanın yangında öldüğünü belirtti.

Yangından kurtulabilen hayvanların da yaşama şansının az olduğuna dikkat çeken WWF yetkilileri, ormanlık alan ya da yiyecek bulacak alanları kalmayan hayvanların da büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

"En kötü tahminlerin bile üstünde"

WWF Almanya sorumlusu Arnulf Köhncke, "Henüz Ocak ayında bile ölen ve kaçan hayvanların sayısı 1 milyar 200 milyondu. Bu yeni veriler, en kötü tahminlerin de üstünde" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) dünyadaki sıcaklık artışının bu yüzyıl sonunda 1,5 santigrat dereceyi aşmamasını hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için ülkelerin sera gazı salınımlarını azaltmaları gerekirken, doğa ve çevre uzmanları sıcaklık artışının doğal felaketlerle kendisini gösterdiğine dikkat çekiyor.

Avustralya'da 2019 yılının Ağustos ayında başlayan yangınlar, sekiz eyaleti altısını etkisi altına almış ve bu yangınlarda 12 milyon hektarın üzerinde alan çöle dönmüştü.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler