1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Babacan: Suriyelilerin çözümü Suriye'de
Babacan: Suriyelilerin çözümü Suriye'de

Babacan: Suriyelilerin çözümü Suriye'de

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Suriyeli sığınmacılarla ilgili kendisine sorulan bir soruyu yanıtladı. Babacan, sorunun çözümünün Suriye'de sağlanacak istikrara bağlı olduğunu ifade etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Ali Babacan ile Hataylı bir vatandaşın Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili diyaloğu paylaşıldı. Diyalogda, vatandaşın “Suriyelilere yeni tavizler verilmesi durumunda Antakya’nın çok ciddi güvenlik ve terör sorunları yaşayacağı kanaatindeyim.” sözleri üzerine Babacan şunları söyledi:

“Suriyelilerin çözümü Suriye’de. Önce Suriye’de barış ve istikrarın hakim olması için Türkiye’nin çözümlerin parçası olması gerekiyor. Türkiye şu anda sorunların parçası. Suriye’yle ilgili strateji olmalı. Türkiye’nin Suriye’de herkesle konuşuyor olması ve Suriye’nin iç meselelerinde taraf olmaktan çekilmesi gerekiyor. Suriye’de barış ve istikrar ancak böyle sağlanır.

Suriye’de barış, istikrar ve huzur sağlanmazsa buradaki Suriyelilerin Suriye’ye gitmek gibi bir şansının olmadığını biliyorsunuz. Bunun popülizminin yapılacağını da biz biliyoruz. Şimdi seçimlere doğru giderken bazı partiler çıkacak, ‘Bize oy verin, bunların hepsini göndereceğiz’ diyecekler. Ama ne insani açıdan ne de uluslararası hukuk açısından yapamayacaklar. Biz gerçekçiyiz. Suriyelilerin çözümünü Suriye’de aramak gerekir. Suriye politikasının tamamen yeniden yazılması gerekiyor.”

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.