BAE Yemenli son Yahudileri tahliye etmeyi planlıyor

BAE Yemenli son Yahudileri tahliye etmeyi planlıyor

Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ile ilişkilerini normalleştirme anlaşması sonrası Yemen'de kalan son 100 Yahudiyi ülkesine getirmeyi planlıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesinin ardından Yemen'de kalan son 100 Yahudiyi ülkesine getirmeyi planlıyor.

Londra merkezli "Arab Jadid" haber sitesine konuşan ancak isminin açıklanmasını istemeyen Yemenli bir haham, ülkedeki Yahudi varlığına son verilmesi ve kalan 100 kişinin Abu Dabi'ye tahliye edilmesine yönelik bir planın olduğunu söyledi.

Haberde, plan çerçevesinde 40 kişinin şu ana kadar BAE üzerinden ABD'ye gitmeyi kabul ettiği, gitmek istemeyenlerin de BAE'de kalabileceği bilgisi yer aldı.

Yemen'deki iç savaşın önemli aktörlerinden olan BAE'nin söz konusu tahliye operasyonunun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için İran'dan yardım talebinde bulunduğu da iddia edildi.

Açık kaynaklara göre, İsrail'in henüz kurulmadığı 1948'e kadar Yemen'de 50 bin Yahudi yaşıyordu.

2014'ten bu yana iç çatışma ve büyük zorluklarla mücadele eden Yemen'de, kalan toplam Yahudi sayısı net şekilde bilinmiyor.

BAE ile İsrail arasındaki normalleşme anlaşması

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

ABD, İsrail ve BAE adına yapılan ortak açıklamada, İsrailli ve BAE'li yetkililerin gelecek haftalarda bir araya gelerek yatırım, turizm, kültür, doğrudan uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon, teknoloji, enerji, sağlık, kültür, çevre, karşılıklı elçiliklerin açılması konularında ikili anlaşmalar imzalayacağı ifade edilmişti.

BAE, 1979'da Mısır'ın, 1994'te de Ürdün'ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayan üçüncü Arap ülkesi oldu.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.