"Bağdadi Trump sayesinde değil Trump'a rağmen öldürüldü"

"Bağdadi Trump sayesinde değil Trump'a rağmen öldürüldü"

ABD'li New York Times gazetesi, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin 'Trump sayesinde değil, Trump'a rağmen öldürüldüğünü' yazdı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin öldürüldüğünü açıklaması ABD basında geniş yer buldu. New York Times gazetesinin ABD istihbarat birimlerinden yetkililerle konuşarak hazırladığı haberde operasyonun öncesinde yaşananlar aktarıldı. 

Haberde, "Terörle mücadele yetkilileri Başkan Trump'ın Suriye'den çekilme planını açıklarken, CIA ve özel harekât birliklerinin dünyanın en çok aranan teröristi Bağdadi'nin yerini tespit etmiş olduğunu ve operasyon hazırlığı içerisinde bulunduklarını bildiğini aktarıyor" denildi.

Bağdadi'nin yakalanmasının Trump tarafından da öncelik olarak belirlendiği belirtilen haberde şu ifadelere yer verildi:

"ABD istihbarat yetkilileri aylarca Trump'ı Bağdadi konusunda bilgilendirdi. Bağdadi'nin yakalanması Trump tarafından da bölgedeki en önemli öncelik olarak belirlenmişti."

"Ancak Trump'ın üç hafta önce ani bir şekilde ABD askerlerinin Suriye'den çekileceğini açıklaması, titizlikle hazırlanmış olan planları sekteye uğrattı. Yetkililere göre, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon bölgedeki casus, keşif uçuşu ve askeri varlık ağı çözülmeden önce harekete geçerek hazırlıkları hızlandırdı ve riskli bir gece baskını düzenlendi."

"Aynı yetkililer Bağdadi'nin Trump sayesinde değil, Trump'a rağmen öldürüldüğünü aktardı."

instabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.