1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Albayrak: 2020 ince ayarın yapıldığı yıl olacak
Bakan Albayrak: 2020 ince ayarın yapıldığı yıl olacak

Bakan Albayrak: 2020 ince ayarın yapıldığı yıl olacak

2019 Değerlendirme Toplantısı'nda akademisyen ve basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Albayrak "2020’de çok daha fazla değişim hamlesi göreceğiz" dedi.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 Değerlendirme Toplantısı'nda akademisyen ve basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2019’da sessiz ama devrim niteliğinde önemli ve kritik adımlar atıldığını kaydeden Albayrak, "2020’de çok daha fazla değişim hamlesi göreceğiz" dedi. Albayrak "Gerek Ağustos 2018'den bu yana, gerek 2019'un tamamında, TL varlıkların ayrıştığını ve kazandırdığını görüyoruz" ifadesini kullandı.

Toplantıda Albayrak'ın öne çıkan mesajları şu şekilde:

- Türkiye'nin kuru 'şu veya bu demek' bence doğru değil. Ben hep şunu ifade etmeye çalışıyorum; Türk Lirası rekabetçi bir kur olmalı.

- Zorunlu karşılık özelinde çok dinamik bir 2020 olacak.

- 2020 ince ayarın yapıldığı yıl olacak.

- Türkiye artık yüzde 10 cari açık veren bir ülke olmayacak.

- 2019 enflasyonun dizginlenmesi açısından kritik bir yıldı. 2020 tek haneli enflasyonu gördüğümüz yıl olacak.

- Doğrudan yabancı sermaye girişi uzun yıllardır bir sistematiğe oturdu, 2019'u 10-15 milyar dolar ile kapattık.

- Yabancı yatırımı için 2020 ve sonrasında daha cazip bir ülke olacağız. Doğrudan yabancı sermaye girişi açısından kazan kazan bir ilişki bize göre daha sağlıklı, Türkiye'ye gelen, inanan yatırımcı kazanıyor.

- Amacımız katma değeri yüksek alanlara, sektörlere kanalize olmak.

- Emeklilik sisteminde ciddi reformlar yapılmalı, bu ihtiyaç ötesi zaruret.

Dünya gazetesinin aktardığına göre de bankaları harekete geçirmek için zorunlu karşılıkları çok aktif olarak kullanacaklarını belirten Bakan Albayrak, bankalar ve bankacılık uygulamalarıyla ilgili her şeyi sıkı sıkı takip edeceklerini vurguladı. Kamu bankalarının bu dönemde reel sektöre kredi kullandırmada çok aktif rol aldıklarına dikkat çeken Bakan Albayrak, “Kamu bankalarının birinci fonksiyonu kâr değil. Tabii ki bu zarar etmeleri anlamına gelmiyor. Kamu bankaları bu dönemde çok takdir topluyor. Allah’tan Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı döneminde kamu bankalarının özelleştirmesine izin vermedi” açıklamasında bulundu.

Reel faiz tartışmalarına da değinen Bakan Albayrak, Türkiye'nin negatif faizle ilk kez tanışmadığını belirterek, "Önemli olan nominal faizdir. Ayrıca tasarruf sahipleri için alternatif enstrümanlar üzerinde çalışılıyor. Geçen yıl devletin bono ve tahvilleri tasarruf sahibine daha iyi kazandırdı" ifadelerine yer verdi.

Bakan Albayrak Anadolu’da iş dünyasıyla yaptığı toplantılarda en çok özel bankalardan şikayet edildiğini belirtti. Albayrak, özel bankaların reel sektöre karşı takındığı tutumla ilgili olarak, “Bizim yumurtaya ihtiyacımız var. Her gün bir tavuk kesersek doğru olmaz” dedi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler