1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Batı Afrika'da El Kaide varlık alanını genişletiyor: Benin ordusuna saldırılar
Batı Afrika'da El Kaide varlık alanını genişletiyor: Benin ordusuna saldırılar

Batı Afrika'da El Kaide varlık alanını genişletiyor: Benin ordusuna saldırılar

Batı Afrika'da El Kaide bağlantılı grupların Benin'in kuzey sınırında ordu güçlerine yönelik saldırılar düzenlediği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Batı Afrika'da El Kaide bağlantılı grupların Benin'in kuzey sınırında ordu güçlerine yönelik saldırılar düzenlediği bildirildi.

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, ilk saldırı 1 Aralık günü Benin'in kuzeyinde bulunan Alibori idari bölgesine bağlı Banikoara yerleşimi yakınlarındaki Mekrou Köprüsü'nde bir ordu devriyesini hedef aldı.

Benin ordusu, devriyeye ateş açan iki kişinin öldürüldüğünü öne sürdü.

Bölgenin konumu:

İkinci saldırı ise yine ülkenin kuzey sınırında bulunan Atakora idari bölgesine bağlı Materi komünündeki Porga yerleşimi yakınlarında deüzenlendi. Saldırıda ordu güçlerinden iki asker ölürken bazı askerler de yaralandı.

Porga'nın konumu:

Benin geçmiş yıllarda da lokal saldırıların hedefi olmuştu. Ancak son dönemdeki saldırılar, El Kaide'nin Batı Afrika yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin'in (CNİM) faaliyetlerini bölge geneline yaydığı bir döneme denk geldi.

Benin'deki saldırıların da CNİM tarafından düzenlendiği tahmin ediliyor.

Batı Afrika'da cihat yanlısı gruplar etkinliğini artırıyor

Batı Afrika'da son dönemde cihat yanlısı grupların etkinliklerini artırdığı göze çarpıyor.

Bu kapsamda, özellikle El Kaide'nin bölgedeki etkinlik merkezi olarak bilinen Mali'den güney yönüne doğru etkinlik alanlarını artıran cihat yanlısı gruplar, Burkina Faso'nun kuzeyinde yoğun olarak faaliyet gösteriyordu.

Cihat yanlısı grupların Batı Afrika'nın iç kesimlerinden sahil şeridine doğru bir yayılma stratejisi izlediği dikkat çekiyor. Batı Afrika'nın özellikle sahil şeridinde, başta Fransa ve İngiltere olmak üzere Batılı güçlerin çıkar merkezlerinin ve turistik alanların bulunduğu, cihat yanlısı grupların hedefinde bu merkezlerin yer alabileceği tahmin ediliyor.

Mali ve Burkina Faso'yu etki altına alan grupların özellikle Fildişi Sahili, Gine, Senegal, Gana, Togo, Benin gibi ülkelerin sınırlarına yönelik genişleme stratejisi dikkat çekiyor.

Bu kapsamda saldırılarını artıran El Kaide'nin, Nijerya ile doğrudan kara bağlantısı kurması halinde, bölgede halihazırda kendisine bağlı olan küçük yapılanmalar üzerinden önemli bir etkinlik alanı inşa edebileceği düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler