Bayraktar TB2, 300 bin uçuş saatini geride bıraktı

Bayraktar TB2, 300 bin uçuş saatini geride bıraktı

Türkiye'nin ilk yerli ve milli üretimi olan SİHA'sı Bayraktar TB2, 300 bin uçuş saatini tamamladı.

Türkiye'nin ilk yerli ve milli üretimi olan silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2, 300 bin uçuş saatini tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza attı.

Baykar Savunma'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye'nin milli SİHA sistemlerini üreten Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan milli SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterine girdi.

2015'te silahlandırılan insansız hava aracı, TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014'ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor. Halen Türkiye, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan envanterinde bulunan 160 Bayraktar TB2 SİHA görev yapmaya devam ediyor."

TB2 SİHA'lar yüzde 93'lük bir yerli sanayi katılımıyla üretiliyor.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.