1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Belarus lideri Lukaşenko'dan Avrupa Birliği'ne tehdit
Belarus lideri Lukaşenko'dan Avrupa Birliği'ne tehdit

Belarus lideri Lukaşenko'dan Avrupa Birliği'ne tehdit

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko, yaptırım uygulanırsa transit yolları kapatacağını açıkladı.

A+A-

Avrupa Birliği'nin Belaruslu yetkililere yaptırım uygulanması kararına Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko'dan cevap geldi.

Belarus'ta 26 yıldır cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Lukashenko, 9 Ağustos seçimlerinde hile yaptığı gerekçesi ile kendisi ve bazı yetkililere uluslararası yaptırımlar uygulanırsa ülkesinden Avrupa'ya geçişi sağlayan transit yolları kapatacağını duyurdu.

Bir süt ürünleri fabrikası ziyareti sırasında konuşan Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko, "Büyüdüler ve Belarus'un ne olduğunu unuttular. Ve bizim tanklarla roketlerle korkacağımızı düşündüler" dedi. Lukashenko, "Onlara yaptırımın ne demek olduğunu göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

Belarus, Rusya'dan Avrupa'ya giden petrol boru hattının önemli bir kısmına ev sahipliği yapıyor. Avrupa-Rusya arasındaki kara yollarının büyük bir bölümü de Belarus topraklarından geçiyor.

'Lukashenko yaptırım listesinde yer alabilir'

Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin dışişleri bakanları ise Berlin'de bir araya geldikleri zirvenin ardından seçime hile karıştırmak ve yaklaşık üç haftadır devam eden protestolarda şiddet uygulatmak sebebi ile 20'ye yakın Belaruslu yetkiliye yaptırımlar uygulanabileceğini ifade etti.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tomas Petricek, Lukashenko'nun da yaptırım listesinde olabileceğini aktardı. Petricek, "Lukashenko listede olmalı. Soru onun ilk etapta mı yer alacağı yoksa bir gelişme kaydedilmezse sonraki aşamada mı yer alacağı" dedi.

 

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler