1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Belçika'da 'Belçika için Şeriat' mensubu 6 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı
Belçika'da 'Belçika için Şeriat' mensubu 6 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı

Belçika'da 'Belçika için Şeriat' mensubu 6 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı

Belçika terörist olarak kabul ettiği Sharia4Belgium örgütüne (Belçika İçin Şeriat) üye 6 kişiyi vatandaşlıktan çıkardı.

A+A-

Brüksel Temyiz Mahkemesi, 6 yıl önce Suriye'ye giden Fas asıllı 6 Belçikalı hakkında gıyaben gördüğü davayı karara bağladı.

Mahkeme, söz konusu kişilerin Belçika tarafından terör örgütü ilan edilen Sharia4Belgium'a (Belçika İçin Şeriat) üye olduğunu iddia etti.

Halihazırda nerede olduğu bilinmeyen 6 kişinin 8 gün içinde karara itiraz etme hakları bulunuyor. Bu hakkın kullanılmaması durumunda karar nihailik kazanıyor.

2010 yılında kuruldu, 2 yıl sonra fesh edildi

Ülke makamları, Sharia4Belgium'un Belçika'da şeriat yönetimi kurmak amacıyla 3 Mart 2010 yılında ortaya çıktığını açıklamıştı

Belçika mahkemesi, herhangi bir bombalı veya silahlı saldırı gerçekleştirmeyen Sharia4Belgium'u terör örgütü ilan etmiş, baskılar sonucu örgüt 2 yıl 7 ayda kendini feshetmişti.

Bununla birlikte örgütün eski üyelerinin Suriye'ye savaşçı göndermek için çalışmalarına devam ettiği iddia ediliyor. Belçikalı yetkililer, IŞİD'e katılmak için Suriye'ye giden Belçikalı sayısının yaklaşık dört yüz olduğunu öne sürüyor. Bu sayının yüzde 10'unu Sharia4Belgium'a yakın ya da üye kişilerin oluşturduğu tahmin ediliyor.

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler