1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Beş Avrupa Birliği ülkesi limanlarını Rusya'ya kapattı
Beş Avrupa Birliği ülkesi limanlarını Rusya'ya kapattı

Beş Avrupa Birliği ülkesi limanlarını Rusya'ya kapattı

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinden 5’i şimdiden Rus gemilerine limanlarını kapattı. İtalya, Belçika, Estonya, Bulgaristan ve Romanya, Rus bandıralı gemilerin limanlarına girişine yasak getirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, 17 Nisan 2022 tarihinden itibaren İtalya, Belçika, Estonya, Bulgaristan ve Romanya olmak üzere 5 AB ülkesinin Rus gemilerine limanlarını kapattığını duyurdu.

Yermak, yasağın Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra bandıra değişikliği yapan gemileri de kapsadığını belirtti.

Bununla birlikte Yermak, kısıtlamaların Rusya’nın Ukrayna’ya geniş çaplı saldırı başlattıktan sonra Rus tescilini başka bir ülkeyle değiştiren gemiler için de geçerli olduğunu aktardı.

AB'den beşinci yaptırım paketi

Avrupa Birliği (AB), 8 Nisan 2022 tarihinde Rusya’ya yönelik beşinci yaptırım paketini kabul etti. Yeni yaptırım paketine daha önce duyurulan Rus kömürüne yönelik ambargonun yanı sıra AB ülkelerinin limanlarının Rus gemilerine kapatılması ve Rus bankalarına uygulanan yaptırımların genişletilmesi de yer aldı.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

katki.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.