1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Beyaz Saray: Biden ile Erdoğan'ın görüşmesini bekliyoruz
Beyaz Saray: Biden ile Erdoğan'ın görüşmesini bekliyoruz

Beyaz Saray: Biden ile Erdoğan'ın görüşmesini bekliyoruz

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden’ın Glasgow’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinin beklendiğini ancak görüşmenin henüz doğrulanmadığını bildirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden’ın Glasgow’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinin beklendiğini ancak görüşmenin henüz doğrulanmadığını bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden İtalya’nın başkenti Roma’da yapılacak olan G-20 ve İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılacak iklim zirvesine gitmek üzere yola çıktıktan sonra Başkanlık uçağı Air Force One’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sullivan, “Biden’ın Erdoğan’la görüşmesini bekliyoruz ama görüşme henüz doğrulanmadı” dedi.

"Türkiye F-16 alım talebi sürecinde"

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a Türkiye’nin ABD’den F-16 alma talebi de soruldu.

Sullivan, Türkiye’nin artık F-35 programının bir parçası olmadığını hatırlatarak, “F-16 konusunda da ülkelerin savaş uçağı ve ilgili ekipman alım talebinde nasıl bulunacaklarına ilişkin uzun yıllardır uygulanan bir süreç var. Türkiye de bu süreçte. Bu süreç devam edecek. Şu aşamada bu konuda ekleyebileceğim başka bir şey yok” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, Biden ve Erdoğan'ın muhtemelen İskoçya'nın başkenti Glasgow'da yapılacak COP26 İklim Zirvesi'nde görüşeceklerini açıklamıştı.

Çavuşoğlu, görüşme teklifinin ABD tarafından geldiğini, konunun dün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın görüşmesinde ele alındığı ve şu anda ekiplerin saat üzerinde çalıştığını belirtmişti.

Biden'la Erdoğan arasında planlanan görüşmenin önemli gündem maddelerinden birini ABD'den Türkiye'ye olası F-16 satışının oluşturması bekleniyor.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.