1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Biden: Afganistan imparatorlukların mezarlığı olarak biliniyor
Biden: Afganistan imparatorlukların mezarlığı olarak biliniyor

Biden: Afganistan imparatorlukların mezarlığı olarak biliniyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Afganistan'dan ABD güçlerini geri çekme kararının 'kesinlikle arkasında' olduğunu söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Afganistan'dan ABD güçlerini geri çekme kararının 'kesinlikle arkasında' olduğunu söyledi.

Euronews'in haberine göre, Afganistan'daki son duruma ilişkin Beyaz Saray'da bir açıklama yapan Biden, "Afgan çöküşünün beklenenden daha hızlı olduğunu" kaydetti.

Konuşmasının bütününde Afganistan'dan çekilme kararını savunan Biden, kendisinin Afgan savaşını gören 4. başkan olduğunu ve bunu bir sonraki başkana devretmeyeceğini belirtti.

Biden, Afganistan'da "ulus inşası" için hiçbir zaman bulunmadıklarını ve ülkeden ayrılma kararının doğru olduğunu savunurken "Afganistan'da bulunma amacımız hiçbir zaman ulus inşası ya da birleşik ve merkezi bir demokrasi inşası olmadı." ifadelerini kullandı.

Taliban'ın ülkeyi kısa sürede kontrolü alması konusunda topu Afgan yönetimine ve güvenlik güçlerine atan Biden, "Afganistan'ın siyasi liderleri kendi halkları için bir araya gelmeyi ve ülkelerinin geleceği için müzakere etmeyi başaramadı." dedi.

Biden ayrıca, Afgan güvenlik güçlerinin kendi ülkeleri için savaşmaya gönüllü olmadığı bir ortamda ABD askerlerinin savaşmayacağını ve savaşmaması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Biden, halen devam eden tahliye operasyonuna müdahale etmesi ya da ABD askerlerine saldırması durumunda sert ve hızlı karşılık vereceklerini Taliban'a ilettiklerini de dile getirdi.

Biden açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda görüyor olduğumuz olaylar üzücü bir şekilde kanıtlıyor ki, hiçbir miktarda askeri güç istikrarlı, birleşik ve güvenli bir Afganistan sağlayamaz, ki bu ülke tarihte imparatorlukların mezarlığı olarak bilinmektedir."

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler