1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Yunanistan: Afgan sığınmacıların Avrupa'ya geçiş kapısı olmayacağız
Yunanistan: Afgan sığınmacıların Avrupa'ya geçiş kapısı olmayacağız

Yunanistan: Afgan sığınmacıların Avrupa'ya geçiş kapısı olmayacağız

Yunanistan'dan "Avrupa'ya geçiş yolu olmayacağız" açıklaması geldi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesi sonrası bir göç dalgası yaşanması beklenirken, Türkiye'nin komşusu Yunanistan'dan "Avrupa'ya geçiş yolu olmayacağız" açıklaması geldi. Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitaraçi, Avrupa Birliği'ne krize ortak bir çözüm bulma çağrısında bulundu.

'Milyonlarca kişi AB'ye Yunanistan üzerinden gelemez'

Devlet televizyonu ERT'ye konuşan Yunan bakan, "Şunu açıkça söylüyoruz ki, Avrupa Birliği'ne gelmeye çalışabilecek sığınmacılar ve göçmenler için Avrupa'ya geçiş kapısı olmayacağız ve olamayız" ifadelerini kullandı. Mitaraçi, "Milyonlarca kişi Afganistan'ı terk edip AB'ye gelemez; bu kesinlikle Yunanistan üzerinden olamaz" dedi.

Mitaraçi, AB'nin çözüm için ortak bir politika geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Göç ajansı: Sığınmacıları Afganistan'a geri göndermeyin

Uluslararası Göç Ajansı ise bugün yaptığı açıklamada, devletlerden belgeleri olmayan sığınmacıları Afganistan'a geri göndermemelerini istedi. 174 ülkenin üye olduğu kurum, bazı ülkelerin sığınma başvurusu reddedilen Afganları geri gönderme kararını askıya almasının memnuniyetle karşılandığını belirterek, daha fazla devletin aynı kararı benimsemesi çağrısında bulundu. 

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler