1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Bilim Kurulu üyeleri: Koronavirüs aşısı en erken 2021’de
Bilim Kurulu üyeleri: Koronavirüs aşısı en erken 2021’de

Bilim Kurulu üyeleri: Koronavirüs aşısı en erken 2021’de

Bilim Kurulu üyeleri koronavirüs aşısının en erken 2021’de hazır olabileceğini belirtti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Koronavirüs aşısında Rusya ve Almanya başta olmak üzere birçok ülke insan denemelerine başladı. Bilim Kurulu üyeleri ise aşının en erken 2021’in ilk çeyreğinde hazır olabileceğini düşünüyor.

"2021’in ortasında koronavirüs aşısının hazır hale gelmesi iyi bir sonuç olur"

GATA Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüs aşısına ilişkin yaptığı açıklamada, “Şu anda bütün dünyada koronavirüs aşı çalışmaları sürüyor. Son aşama olan faz-3’te aşı gönüllüler üzerinde deneniyor. Bu çalışma da bir-iki aydan daha uzun sürüyor. Tahminime göre koronavirüs aşısı 2021’in ortalarında hazır olacak. Bu da yaklaşık 1.5 yıllık bir çalışmaya tekabül ediyor. Ebola aşısı 5-6 yıllık bir çalışma sonucunda bulunmuştu. Kıyaslama yapıldığında 2021’in ortasında koronavirüs aşısının hazır hale gelmesi iyi bir sonuç olur." ifadelerini kullandı

"Maskeni tak, mesafeni koru ve hijyenine dikkat et"

Faz-3 aşaması olumlu sonuçlanması durumunda koronavirüs aşısının 2021’in içinde kullanıma hazır olacağını belirten  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "Şu anda bilim dünyasında aşı yarışı var. Herkes aşıyı bulmak için çaba gösteriyor. Biz aşı çalışmalarının sonbaharda bu noktaya gelebileceğini bekliyorduk. Ancak şu an için elimizde koronavirüse karşı ne etkili bir ilaç ne de aşı var. Elimizde sadece koruma önlemleri var. O yüzden koruma önlemlerine harfiyen uymalıyız. ‘Maskeni tak, mesafeni koru ve hijyenine dikkat et’ bu kuralı her saniye aklımızda tutmalıyız.” diye konuştu.

"İlk aşılar 2021’in ilk üç ayında veya sonlarında kullanıma girebilir"

İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk şunları söyledi:

“Türkiye şu anda kendi aşı çalışmalarına devam ediyor. Birçok ülkede de aşı çalışmaları yapılıyor. Çin ve Almanya aşı çalışmasında kullanım öncesi aşama olan faz-3 aşamasına girdi. Bu çalışma yaklaşık iki-üç aylık bir süreyi kapsıyor. İlk aşılar 2021’in ilk üç ayında veya sonlarında kullanıma girebilir."

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler