1. İNSAN VE YAŞAM

  2. Bilinçsiz kullanımın sonucu: En fazla antibiyotik direnci Türkiye'de
Bilinçsiz kullanımın sonucu: En fazla antibiyotik direnci Türkiye'de

Bilinçsiz kullanımın sonucu: En fazla antibiyotik direnci Türkiye'de

OECD'ye üye ülkeler arasında Türkiye, antibiyotiklerin hastalara en az etki ettiği ülke konumunda.

A+A-

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyeleri arasında Türkiye, antibiyotiklerin hastalara en az etki ettiği ülke oldu.

OECD tarafından yayınlanan rapor, antibiyotik ilaçlara dirençte Türkiye’nin ilk sırada olduğunu ortaya koydu.

OECD raporuna göre, Türkiye’de antibiyotikli ilaçlara direnç oranı yüzde 38,8. Türkiye’nin ardından yüzde 37,7 ile Yunanistan, 35,2 ile Güney Kore geliyor.

Uzmanlara göre, basit bir soğuk algınlığı ya da grip tedavisinde bile antibiyotiklere başvurulması, geçmişte hayvan yemlerine kontrolsüz bir şekilde koruyucu olarak antibiyotik katılması gibi bilinçsiz kullanımlar, bakterilerin antibiyotik ilaçlara yönelik dirençlerinin artmasına yol açtı.

Antibiyotik direncinin artması, doğrudan antibiyotiklerin etkisinin azalmasına yol açıyor. Antibiyotiğe dirençli bakterilerin gelişmesiyle, eskisi gibi antibiyotik ilaçlarda fayda sağlanması da doğal olarak azalıyor.

OECD üyesi olmayan ülkelerde lider Hindistan

OECD raporuna göre, antibiyotiklere direnç oranı OECD içinde ortalama yüzde 17.4, AB ülkeleri içinde yüzde 17.8, G20 ülkeleri içinde ise yüzde 29.2.

Raporda, OECD dışındaki ülkelere de yer verilirken, bunlar arasında ilk sırayı antibiyotik direnç oranı yüzde 57.1 olan Hindistan aldı. Çin yüzde 43.7 ile bu klasmanda ikinci, Rusya ise yüzde 42.9 ile üçüncü sırada geliyor.

Öte yandan, antibiyotiklerin hala etkisini koruduğu ülkeler ise İzlanda, Hollanda, Norveç ve İsveç olarak sıralanıyor. Bu ülkelerden İzlanda’da antibiyotik direnci yüzde 3.5 iken, Hollanda’da yüzde 5.2, Norveç’te yüzde 5.5, İsveç’te ise yüzde 5.6 oranında.

OECD’ye göre, antibiyotiklere dirençli bakterilerin ve antimikrobiyal direncin artmasına yanlış ilaç kullanımı dışında hayvan sağlığı, besin güvenliği, göç, kentleşme ile ilgili sorunlar da etkili oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler