Bir Avrupa ülkesi daha Euro'dan vazgeçebilir

Bir Avrupa ülkesi daha Euro'dan vazgeçebilir

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, günlük hayatta ulusal para birimine geçilmesini önerdi.

Euro-1 radyo kanalına konuşan aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, "Fransızlar günlük yaşamda kendi ulusal paralarını kullanmalı. Fransızların cüzdanında kendi ulusal paraları olmalı" dedi.

Le Pen, bununla devletlerarası ve büyük şirketler arasındaki ilişkilerde ortak para biriminin kullanılabileceğini ifade etti.

Aşırı sağcı lider, "Geçmişte olduğu gibi şirketler arasında Ecu gibi ortak bir para birimi kullanılabilir. Bu para birimi doğrudan Fransızları ilgilendirmek zorunda değil. Bunu devletler ve büyük şirketler kullanabilir" ifadelerini kullandı.

Euro ortak birimine geçilmesinin başarısızlıkla sonuçlandığını savunan Le Pen, "Aralarında 4 kez Nobel ekonomi ödülü almış, 140’a yakın ekonomist euro para biriminin ekonomik rekabet için engel teşkil ettiği ve bunun sonucunda da işsizliğin arttığı görüşünde" dedi.

Le Pen geçtiğimiz hafta sonu da, Avrupa Birliği'nin (AB) tüm branşlarda başarısız olduğunu savunmuş, "AB öldü ancak farkında değil" diye konuşmuştu.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri Nisan ve Mayıs ayında iki turlu düzenlenecek.

Son anketler Le Pen’in ikinci tura rahat bir şekilde kalacağını ortaya koyuyor.

Kaynak: AA

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.