1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Bir sığınmacı provokasyonunun anatomisi
Bir sığınmacı provokasyonunun anatomisi

Bir sığınmacı provokasyonunun anatomisi

Sosyal medya ortamında geçmiş tarihe ait İran'da kaydedilen görüntülerin yeniymiş gibi dolaşıma sokulmasıyla ilgili Valilik tarafında açıklama yapıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sosyal medya ortamında geçmiş tarihe ait İran'da kaydedilen görüntülerin yeniymiş gibi dolaşıma sokulmasıyla ilgili Valilik tarafında açıklama yapıldı.

Van Valiliği, sosyal medya ağlarında yer alan ve İran sınırından Türkiye'ye kaçak yollarla geçtikleri iddia edilen bir grup göçmene ait olduğu belirtilen görüntülerle ilgili açıklama yayınladı.

Valiliğin açıklamasında görüntülerin geçtiğimiz yıl İran toprakları içerisinde kaydedildiği ifade edildi.

"Ruşen Takva" isimli Twitter kullanıcısı tarafından servis edilen görüntülerle ilgili yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Yapılan araştırmada paylaşıma konu olan görüntülerin  geçtiğimiz yıl 04.05.2021 tarihinde  @rusentakva isimli twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldığı ve İran İslam Cumhuriyeti topraklarında çekilmiş olduğu tespit edilmiştir.

Farklı tarih, lokasyon ve kişilere ait  görüntülerin sınır hattında alınan tedbirlere bağlı olarak ülkeye giriş teşebbüslerinin engellenmesi sonucunda, göçmen kaçakçıları tarafından reklam amaçlı paylaşıldığı, anlaşılmaktadır.

Bahse konu görüntüler üzerinden idareyi yıpratmak adına yapılan bir kısım kasıtlı paylaşımlar, düzensiz göçle mücadeleye zarar verdiği gibi göçmen kaçakçılarının bu yöndeki faaliyetlerine katkı sunmaktadır.

Sınırlarımıza yönelik düzensiz göç hareketlerinin engellenmesi ve göçmen kaçakçılığı suçuna iştirak eden veya organize eden kişi ve yapıların tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarımız Askeri Hudut Birlikleri, Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilatları ile Güvenlik Korucuları İHA/SİHA’lar dahil olmak üzere teknolojinin sağladığı tüm imkanları kullanılarak koordine içinde kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir.

Güvenlik birimlerimizce 2022 yılı içerisinde illegal yollarla ülkemize girmeye çalışan toplam  37.066 düzensiz göçmen  engellenmiştir. Ayrıca göçmen kaçakçılığında kullanılan 294 araca el konulmuş ve göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 708 organizatör yakalanmıştır. Yakalanan Organizatörler hakkında yasal işlem yapılarak adli mercilere teslim edilmiştir.

Nitekim defaatle ifade edildiği gibi illegal yollarla ülkemize giriş yaptığı tespit edilen düzensiz göçmenlerin ülkelerine ya da üçüncü ülkelere sınır dışı işlemleri devam etmektedir. "

Görüntüler silindi

İran'dan Türkiye'ye geçmeye çalışan sığınmacılara ait olduğu iddia edilen görüntüler, Ruşen Takva isimli sosyal medya kullanıcısının paylaşımı sonrasında gündeme gelmişti.

Ruşen Takva, görüntülerin eski ve İran topraklarından olduğunun anlaşılması üzerine bu paylaşımını sildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler