1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Blinken-Çavuşoğlu arasında Afganistan görüşmesi
Blinken-Çavuşoğlu arasında Afganistan görüşmesi

Blinken-Çavuşoğlu arasında Afganistan görüşmesi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla Afganistan konulu telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeye ilişkin açıklama ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldı.

Açıklamaya göre iki bakan telefon görüşmesinde Afganistan’daki mevcut durumu ve tahliye operasyonlarını görüştü. Açıklamada “Dışişleri Bakanı Blinken, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla Afganistan’da süren işbirliğimiz ve vatandaşlarımız, müttefiklerimiz ve ortaklarımızın güvenli ve düzenli bir biçimde tahliye edilmesine dair çabalarımızı görüştüler” denildi.

Afganistan’da tahliyelerin sürdüğü Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda Türk askerleri de ABD’li askerlerle birlikte görev yapıyorlar. Dün bir soru üzerine ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby de Türk askerinin katkısının önemli olduğunu ve işbirliğinin sürdüğünü söylemişti.

Türkiye’nin çekilme sonrası havalimanının güvenliğini sağlama konusunda Afganistan’da kalıp kalmayacağı belirsizliğini koruyor. Taliban yönetimiyse yaptığı açıklamada çekilme sonrası havalimanının güvenliğinin kendileri tarafından sağlanacağını açıkladı. ABD yönetimi daha önce Türkiye’nin Kabil havalimanının güvenliğini sağlama konusundaki girişimini memnuniyetle karşıladığını da açıklamıştı.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler