1. İNSAN HAKLARI

  2. BM: Gözaltındaki IŞİD mensupları yargılanmalı veya serbest bırakılmalı
BM: Gözaltındaki IŞİD mensupları yargılanmalı veya serbest bırakılmalı

BM: Gözaltındaki IŞİD mensupları yargılanmalı veya serbest bırakılmalı

Birleşmiş Milletler, Suriye ve Irak'taki kamplarda tutulan binlerce IŞİD mensubu ve aile üyelerinin yargılanması veya serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe
A+A-

Birleşmiş Milletler, Suriye ve Irak'taki kamplarda tutulan binlerce IŞİD mensubu ve aile üyelerinin yargılanması veya serbest bırakılması gerektiğini söyledi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, vatandaşları kamplarda tutulan ülkelerin sorumluluk alması ve herhangi bir suçlama yöneltilmeyen vatandaşlarını ülkelerine geri alması çağrısında bulundu.

IŞİD'in Suriye'de kontrol ettiği son bölge de Mart ayında örgütün elinden alınmıştı.

BM yetkilisi Bachelet, YPG/PKK'nın kontrolünde bulunan Al-Hol kampındaki koşulların "kabul edilemez" olduğunu bildirdi. Bölgedeki kaynaklar, IŞİD'in elindeki son kasaba olan Bağuz'dan getirilen yüzlerce çocuğun öldüğünü, kalanların da hastalığa açık koşullarda yaşadığını aktardı.

Gözaltına alınan IŞİD mensupları için hazırlanan kamplarda yaklaşık 55 bin kişinin olduğu tahmin ediliyor. Ülkeler, bu kamplardaki örgüt üyesi vatandaşlarının geri dönmelerine sıcak bakmıyor. Gerekçe olarak da yargılamanın zorluğu ve ülkelerindeki kamuoyunun, IŞİD mensuplarının dönüşüne karşı çıkması gösteriliyor. Bazı ülkeler de vatandaşları olanların Suriye ve Irak'ta doğan çocuklarını vatandaş olarak tanımıyor.

Çocukların durumuna dikkat çekti

Michelle Bachelet özellikle çocukların büyük insan hakları ihlallerine maruz kaldığını söylüyor. Bachelet "Adil yargılamalar üzerinden hesap sormak toplumları daha fazla radikalleşmeden ve şiddetten korur. Haklarında herhangi bir suç şüphesi bulunmayan kişilerin gözaltında tutulmaya devam edilmesi kabul edilemez. Yargılamaların uluslararası standartlarda yapılamaması durumunda bu kişiler vatandaşları olduğu ülkelere geri gönderilmeli. Devletler çatışma bölgelerinde bulunan vatandaşlarının çocuklarını da vatandaş olarak tanımalı, başka türlüsü kabul edilemez. Halihazırda çok kötü şeyler yaşamış bu çocukları haymatlos (vatansız) bırakmak kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

BM yetkilisi Bachelet, IŞİD mensuplarının yaklaşık 29 bin çocuğu olduğunu söylüyor. Çocukların 20 bininin Iraklı olduğu, kalanlarının da 50 farklı ülkeden gelenlerin çocukları olduğu tahmin ediliyor. Fransa, Rusya, Fas, Suudi Arabistan, Avustralya ve Hollanda bugüne kadar bazı çocukları geri aldı.

wp-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler