1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. BM İsrail'in evlerini yıktığı Filistinlilere kira yardımını kesti
BM İsrail'in evlerini yıktığı Filistinlilere kira yardımını kesti

BM İsrail'in evlerini yıktığı Filistinlilere kira yardımını kesti

ABD'nin yardımlarını durdurma kararı ardından mali krizler yaşayan UNRWA, Filistinlilere yönelik hizmetlerine kısıtlamalar getirdi.

Sputnik
A+A-

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Mathias Shamali, kurumun yaşadığı mali kriz nedeniyle Filistinlilere yönelik hizmetlerinde yeni kısıtlamalara gittiklerini açıkladı.

Gazze'deki ofisinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Shamali, "İsrail'in 2014 yılında Gazze'ye düzenlediği saldırılar sırasında evleri yıkılan Filistinlilere yapılan kira ödemelerini durdurduk. Bu ödemeleri yapamayacağımız için üzgünüz" dedi.

Shamali, başlarda 5 bin ailenin kurumdan kira yardımı aldığını, ancak son dönemde ödeme yapılan aile sayısının 1612'ye düştüğünü aktardı.

Önceliklerinin Filistinli mültecilere hizmet olduğunu, UNRWA'ya bağlı memurların durumunun daha sonra geldiğini söyleyen Shamali, "Ajans, yılbaşında ABD'den her yıl aldığı 360 milyon doları alamayacağını biliyor." ifadesini kullandı.

"Mültecilerin sayısı artıyor, bütçe artmıyor"

ABD hükümetiyle her zaman sıkıntı yaşadıklarını, ancak bu kez finansman işinin siyasete karıştırıldığını dile getiren Shamali, "Mültecilerin sayısı ve ihtiyaçları artıyor, ancak bütçe artmıyor." diye konuştu.

UNRWA Gazze Direktörü, kurumun hâlihazırda bütçe açığının 64 milyon dolar olduğunu, yılbaşında ise bu rakamın 300-400 milyon dolara ulaşacağını belirtti.

Hizmetlerini yıl sonuna kadar sürdürmenin bir yolunu bulmaya çalıştıklarını söyleyen Shamali, 2019 yılında ise krizin üstesinden gelebilmek için Türkiye, Hindistan ve Körfez ülkeleri gibi bağışçı ülkelerin yardımlarının devamının gelmesini ümit ettiklerini dile getirdi.

Shamali, UNRWA'nın 2019'da faaliyet ve hizmetlerini durdurmayacağını belirterek, "Ancak kolay bir yıl olmayacak. Karşımızdaki tehdit mültecilere tüm hizmetleri sağlamamız için yeterli paraya sahip olup olamayacağımız. Bunun zor olacağını düşünüyorum." dedi.

ABD'nin yardımları durdurma kararı

Filistinli mülteciler için büyük önem taşıyan UNRWA, ABD'nin önce yardımları askıya alma, ardından tamamen kesme kararı nedeniyle mali kriz yaşıyor. Geçen yıl UNRWA'ya 365 milyon dolarlık destekte bulunan ABD yönetimi, ajansa yönelik mali yardımlarını ağustos ayı sonunda tamamen durdurma kararı almıştı.

Hâlihazırda Filistin içinde ve dışında 5,9 milyon Filistinli mülteci bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler