BM Libya'da göçmenlerin katledildiği hava saldırısını ABD nedeniyle 'kınayamadı'

BM Libya'da göçmenlerin katledildiği hava saldırısını ABD nedeniyle 'kınayamadı'

Birleşimiş Milletler, Libya'da çok sayıda göçmenin öldürüldüğü hava saldırısına yönelik kınama kararını ABD'nın tutumu nedeniyle alamadı.

Libya'da bir göçmen kampının bombalanmasının ardından acil toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), saldırıya ilişkin ortak kınama kararını içeren metin üzerinde anlaşamadı.

Diplomatik kaynaklar, saldırıyı kınayan ve ateşkes çağrısı yapan ortak bildirinin Amerika Birleşik Devletleri tarafından engellendiğini söylüyor.

Washington, toplantı öncesinde yayınladığı bir açıklamada saldırıyı kınadı ancak ateşkes çağrısında bulunmadı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise olayla ilgili bağımsız soruşturma başlatılmasını talep etti.

Hafter: Göçmen kampını değil, askeri üssü hedef aldık

Başkent Trablus'un doğusundaki Tacura'da bulunan göçmen kampına, 3 Temmuz günü yapılan hava saldırısında en az 44 kişi yaşamını yitirmiş, 130 kişi de yaralanmıştı.

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti, olaydan sorumlu tuttuğu General Halife Hafter'i "savaş suçlusu" ilan etti.

Başkentin kontrolünü almak için Libya Ulusal Ordusu'yla üç ay önce hava ve kara saldırıları başlatan Hafter ise göçmen kampını değil, yakınlarındaki bir askeri üssün hedef alındığını iddia ediyor.

Olay, ülkenin doğusundaki milis güçleri kontrol eden Hafter'in öncülüğündeki operasyonlarda kaydedilen en kanlı saldırı olarak kayıtlara geçti.

BM temsilcisi Bachelet: Saldırı savaş suçu sayılabilir

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, sivillerin barındığı merkezin koordinatlarının çatışan taraflara iletildiğini, dolayısıyla saldırının bir savaş suçu anlamına gelebileceğini ifade etti.

Libya'daki düzensiz göçmelerin tutulduğu tüm merkezlerin kapatılması çağrısını yineleyen Bachelet yazılı açıklamasında, çatışan tüm tarafları uluslararası hukuka uymaya, okul, hastane ve gözaltı merkezleri dahil sivil altyapı tesislerini korumaya davet etti.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.