1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. BM: Libya'da taraflar görüşmeleri sürdürmeye hazır
BM: Libya'da taraflar görüşmeleri sürdürmeye hazır

BM: Libya'da taraflar görüşmeleri sürdürmeye hazır

Birleşmiş Milletler, Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Libya Ulusal Ordusu'nun masaya oturmaya hazır olduğunu açıkladı.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Libya Ulusal Ordusu'nun (LUO) 5+5 Ortak Askeri Komisyonu'nun üçüncü ayağı için masaya oturmaya hazır olduğunu duyurdu.

BM Misyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, LUO ile 3 Haziran'da, UMH ile 9 Haziran'da görüşme gerçekleştirildiği ve iki tarafın da onayıyla görüşmelerin devam edeceği belirtildi.

İki tarafla görüşmelerin olumlu geçtiğini açıklayan Misyon, 23 Şubat'ta sunulan taslak ateşkes anlaşmasının taraflarca değerlendirileceğini ifade etti.

Sirte'de artan çatışmalar

Diğer yandan BM Libya Destek Misyonu, çatışmaların arttığı Sirte kentinde tarafları sakinleşmeye çağırdı.

5 ile 8 Haziran tarihlerinde en az 19 sivilin hayatını kaybettiği, bunlardan 3'ünün kadın, 5'ininse çocuk olduğu belirten BM, can kayıplarının Sirte çevresindeki hava ve roket saldırıları sonucunda meydana geldiğini söyledi.

Yıllardır iç savaşın sürdüğü Libya'da BM destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti ile başında Halife Hafter'in bulunduğu Rusya destekli Libya Ulusal Ordusu, ülkede hakimiyeti sağlamak için karşılıklı çatışıyor.

BM'nin ambargo kararı ve taraflara yapılan ateşkes çağrıları ise henüz sonuç verebilmiş değil.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler