1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. BM: Suriye'deki koronavirüs salgını resmi verilerin ötesinde
BM: Suriye'deki koronavirüs salgını resmi verilerin ötesinde

BM: Suriye'deki koronavirüs salgını resmi verilerin ötesinde

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke 'gerçek koronavirüs vaka sayılarının resmi verilerin ötesinde olduğunu' düşündüklerini belirtti.

BBC Türkçe
A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, Suriye’deki BM misyonunda çalışanlar ve aileleri arasından 40’ı aşkın kişinin koronavirüse yakalandığını bildirdi.

Yapılan açıklamada, koronavirüse yakalanan üç kişinin tedavi için bölgeden tahliye edildiği, geri kalan pozitif vakaların hafif semptomlar gösterdiği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, “Suriye’deki Covid-19 vakalarında ciddi yükselişe tanıklık ettiğimiz bir dönemde hastalık bizi de yakaladı. Virüsün ciddi şekilde yayıldığını, gerçek vaka sayılarının resmi verilerin ötesine geçtiğini düşünüyoruz” dedi.

Salgının başlangıcından bu yana Suriye’de, rejimin kontrolündeki bölgelerde resmi olarak 137 koronavirüs kaynaklı ölüm tespit edildi.

Ülkede 9 yıldır süren savaşın sağlık sistemine ciddi ölçüde zarar verdiği biliniyor.

ABD merkezli Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), Suriye’de sağlık çalışanlarının vakalara yetişmekte zorlandığını, hastanelerin kapasitelerinin aşıldığını ve kişisel koruyucu ekipmanların yetersiz kaldığını bildiriyor.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler