1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. BM'den Fransa'ya başörtüsü kınaması: İzin verilmemesi insan hakları ihlalidir
BM'den Fransa'ya başörtüsü kınaması: İzin verilmemesi insan hakları ihlalidir

BM'den Fransa'ya başörtüsü kınaması: İzin verilmemesi insan hakları ihlalidir

Fransa'da bir devlet okulunun Müslüman bir kadının başörtüsü ile eğitim almasına izin vermemesi tepki topladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Birleşmiş Milletler, Fransa'nın Müslüman bir kadına kamusal alanda başörtüsü takmasına izin vermeyerek uluslararası insan hakları anlaşmasını ihlal ettiği sonucuna vardı.

BM İnsan Hakları Komitesi (UNHRC) yayımladığı yazılı bir açıklamada, Fransa'nın Müslüman bir kadının başörtüsü ile bir okulda faaliyette bulunmasını engellemesinin "uluslararası medeni ve siyasi haklar sözleşmesini" ihlal ettiğini belirtti.

Komite, söz konusu açıklamanın Fransız Müslüman kadının konu hakkında 2016 yılında doldurduğu bir şikayet dilekçesinin incelenmesi sonucunda duyurulduğunu ifade etti.

Müslüman kadının şikayet dilekçesinde, Naima Mezhud'un 2010 yılında Paris'teki Lycée Langevin Wallon devlet okulunda mesleki bir eğitim kursuna yazılıp, mülakat dahil tüm aşamaları geçtiği ancak okul müdürünün daha sonra kendisine başörtüsü ile derslere katılamayacağı yönünde bilgiler verdiğine ilişkin ifadeler yer alıyordu.

"İnsan hakları ihlali"

Komite açıklamasında tam olarak "Başörtüsü ile bir derse girilmesinin engellenmesi, insan haklarının ihlal edildiğinin ve din özgürlüğünün kısıtlandığının bir göstergesidir." denildi.

Öte yandan UNHRC, Fransa'nın özellikle Müslüman toplumunun ve dini azınlıkların temel haklarını sağlaması için daha fazla iyileştirme yapması gerektiğini vurguladı.

Fransa 2004 yılında devlet okullarında başörtüsü diğer dini sembolleri giymeyi yasaklamıştı.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler