1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. BM'den Türkiye ve Esed rejimine çağrı
BM'den Türkiye ve Esed rejimine çağrı

BM'den Türkiye ve Esed rejimine çağrı

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de, Türk ordusu ile Esed rejimi güçlerinin İdlib'de karşı karşıya gelmesinin ''alarm verici'' olduğunu belirtti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de, Türk ordusu ile Esed rejimi güçlerinin İdlib'de karşı karşıya gelmesinin ''alarm verici'' olduğunu belirtti, taraflara gerginliğin azaltılması çağrısı yaptı.

Euronews'in haberine göre, BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Suriye'nin kuzey batısında yer alan İdlib'de artan gerginliğe ilişkin açıklamada bulundu.

'Çatışmalara bir an önce son verilmeli'

Dujarric, ''Suriye'de hükümet güçleri ve Türk askerleri arasında çıkan çatışmalar alarm verici. Suriye'de devam eden savaş ve gerginliğin artması bir kez daha bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdidi gözler önüne seriyor.'' dedi.

BM'nin, İdlib'deki 3 milyon sivilin güvenliğinden de son derece endişe duyduğunu dile getiren Dujarric, geçen aralıktan bu yana 1,5 milyon kişinin çatışmalar nedeniyle yerinden edildiğini, bunların yüzde 80'inin kadın ve çocuk olduğunu söyledi.

Dujarric, İdlib'de 53 hastane ve sağlık merkezinin ocaktan beri saldırı tehdidi nedeniyle faaliyetlerini askıya aldığını, hizmet veremediğini belirtti, taraflara derhal çatışmalara son vermesi, gerginliği azaltması, BM denetiminde siyasi sürece geri dönmesi çağrısında bulundu.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler