1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. BMGK'dan Kuzey Kıbrıs'a 'Maraş kararından dönme' çağrısı
BMGK'dan Kuzey Kıbrıs'a 'Maraş kararından dönme' çağrısı

BMGK'dan Kuzey Kıbrıs'a 'Maraş kararından dönme' çağrısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 46 yıldır kapalı olan Maraş'ı açma kararı nedeniyle Kuzey Kıbrıs'a uyarıda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kuzey Kıbrıs'ın kapalı Maraş'ın sahil şeridini halka açma kararını kapalı oturumda görüştü.

Toplantı sonrası BMGK tarafından yapılan ortak açıklamada, Maraş'ın statüsünün BMGK kararlarındaki geçerliliğini koruduğu ve bu kararlara uygun olmayan hiçbir eylemde bulunulmaması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, "BM Güvenlik Konseyi, 6 Ekim'de Ankara'da yapılan kapalı Maraş'ın sahil şeridinin açılmasına yönelik açıklamadan derin endişe duyuyor, bu eylemden geri adım atılması ve Ada'da tansiyonu yükseltecek tek taraflı adımlardan kaçınılması çağrısı yapıyor" denildi.

Kuzey Kıbrıs'taki seçimlerin ardından taraflara diyalog çağrısı

BMGK kararlarına saygı duyulması ve kararların uygulanması çağrısında da bulunan konsey, Kıbrıs halkının istekleri doğrultusunda siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyona dayalı, kalıcı, kapsamlı ve adil bir çözüme destek verdiğini bildirdi.

BMGK, ayrıca Kıbrıslı taraflara ve garantör ülkelere Kuzey Kıbrıs'taki seçimlerin ardından yapıcı diyalogda bulunmaları çağrısında bulundu.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler