1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Brezilya'da cezaevinde çıkan isyanda en az 57 kişi öldü
Brezilya'da cezaevinde çıkan isyanda en az 57 kişi öldü

Brezilya'da cezaevinde çıkan isyanda en az 57 kişi öldü

Brezilya'nın kuzeyindeki Altamira hapishanesinde iki çete arasında çıkan kavga üzerine başlayan ve 5 saat süren ayaklanmada 57 mahkum öldü.

BBC Türkçe
A+A-

Brezilya'da bir cezaevinde rakip çeteler arasında yaşanan ve beş saat süren çatışmada en az 57 kişi hayatını kaybetti. Pará eyaletindeki Altamira isimli cezaevinde yaşanan olayda, bir bölümde kalan çete üyeleri, kompleksin diğer bölümündeki rakip çeteye saldırdı.

Yetkililer, hayatını kaybedenlerden 16'sının, kafaları kesilerek öldürüldüğünü, kalan ölümlerin çoğunun ise cezaevinde çıkan yangına bağlı zehirlenme sonucu yaşandığını açıkladı.

Rehin alınan iki gardiyanın da sonrasında serbest bırakıldığı kaydedildi. Cezaevi yetkilileri, olay sabahına kadar böyle bir hazırlık olduğuna dair ellerinde bir istihbarat olmadığını açıkladı.

Mahkûm sayısında dünya rekoru Brezilya'da

200 kişi kapasiteli olan cezaevinde toplam 309 mahkûm bulunmasına karşın, yetkililer "aşırı kalabalık" eleştirilerini reddediyor.

Dünyada cezaevindeki mahkûm sayısının en yüksek olduğu üçüncü ülke, Brezilya. Ülkede 700 binden fazla mahkûm bulunuyor ve kalabalık hapishanelerin çeteler tarafından yönetildiği savunuluyor.

Brezilya'nın aşırı sağcı lideri Jair Bolsonaro, cezaevlerinde kontrolün ele alınması için sıkı önlemler uygulamaya konulacağını vaat ediyor.

instabanner.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler