1. HABERLER

  2. BATI AFRİKA

  3. Burkina Faso IMF'den borç alacak
Burkina Faso IMF'den borç alacak

Burkina Faso IMF'den borç alacak

Askeri cunta tarafından yönetilen Burkina Faso IMF'den 300 milyon dolar borç almaya hazırlanıyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

(Fotoğraf)

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetim Kurulu, Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'nun ekonomisini güçlendirmek ve yoksulluğu azaltmak amacıyla 300 milyon dolarlık kredi anlaşmasını onayladı.

Burkina Faso, kötüleşen güvenlik durumunun yanı sıra, Ukrayna'daki savaş ve koronavirüs salgınının ekonomik etkileriyle de mücadele ediyor.

IMF'den yapılan açıklamada, yaklaşık 302 milyon dolar değerindeki dört yıllık kredi anlaşmasının "öncelikli harcamalar için mali alan yaratması, yoksulluğu azaltırken şoklara karşı dayanıklılığı güçlendirmesi ve mali disiplin, şeffaflık ve yönetişimi desteklemesi" gerektiğini duyurdu.

Burkina Faso, 2022 yılındaki darbelerin ardından hızla Rusya ile yakınlaşmıştı.

IMF'den alınan kredinin ekonomik toparlanma amacıyla uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Burkina Faso 2015 yılından bu yana cihat yanlısı grupların saldırılarına sahne oluyor.

Ülkenin büyük bir bölümü merkezi yönetimin kontrolünden çıkmış durumda ve cihat yanlısı grupların saldırılarında her ay onlarca askerin öldüğü açıklanıyor.

Kaynak: Mepa News

whtspp.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.