1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Burkina Faso'da bir toplu mezarda 180'den fazla ceset bulundu
Burkina Faso'da bir toplu mezarda 180'den fazla ceset bulundu

Burkina Faso'da bir toplu mezarda 180'den fazla ceset bulundu

Burkina Faso'da ortaya çıkarılan bir toplu mezarda 180’den fazla ceset bulundu.

A+A-

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından çarşamba günü yayınlanan bir raporda, Burkina Faso’nun kuzeyindeki Sahel Bölgesi’nde, Djibo şehrinde ortaya çıkarılan bir toplu mezarda 180’den fazla cesedin bulunduğu ve cinayetlerin muhtemelen hükümet güçleri tarafından işlendiği bildirildi.

Reuters’tan aktarılan habere göre İnsan Hakları İzleme Örgütü konuya dair açıklamasında “Mevcut kanıtlar, hükümet güçlerinin kitlesel yargısız infaz olaylarına karıştığını gösteriyor” denildi. Hükümetten söz konusu olaylara karışanlardan hesap sorması talebinde bulundu.

Burkina Faso hükümeti de İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne verdiği yanıtta söz konusu iddialar hakkında soruşturma yapılacağını bildirdi.

Savunma Bakanı Cheriff Sy, cinayetlerin ordu kıyafetleri giyen ve çalıntı lojistik ekipman kullanan gruplar tarafından yapılmış olabileceğini söyledi. Sy açıklamasında “Halkın silahlı terörist gruplar ile ordu ve güvenlik güçleri arasındaki farkı bilmesi zor” ifadesini kullandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ise önceki hak ihlalleri raporlarına dair soruşturma vaatlerine rağmen hükümetin şimdiye kadar çok az şey yaptığını belirtiyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporu, Djibo’daki cinayetlerin muhtemelen Kasım 2019 - Haziran 2020 tarihleri arasında meydana geldiğine işaret ediyor. Örgütün görgü tanıklarından aktardığına göre toplu mezardan çıkarılan cesetlerin tamamı erkek.

Raporda, toplu cesetlerin ana yollar üzerinde bulunan köprülerin altlarına veya Djibo çevresindeki tarlalara ve boş arazilere bırakıldığı belirtildi.

Burkina Faso, 2017 yılından bu yana IŞİD bağlantılı gruplarla savaş halinde. Komşu Nijer ve Mali’yi de etkileyen çatışmalar yüzlerce sivilin ölümüne ve yaklaşık bir milyon kişinin yaşadıkları yerleri terk etmesine yol açtı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler