Çavuşoğlu: Afganistan konusunda Katar'la birlikte çalışacağız

Çavuşoğlu: Afganistan konusunda Katar'la birlikte çalışacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan konusunda Katar ile beraber çalışacaklarını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan konusunda Katar ile beraber çalışacaklarını ifade etti.

Katar Emiri Şeyh Temim ile yaptığı görüşme sonrasında sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Afganistan konusuna da değindi.

Çavuşoğlu şu ifadeyi kullandı:

"Afganistan'da barışa giden yolda da Katar’la birlikte çalışacağız."

Geçtiğimiz gün AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in Kabil hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmelerinin Türkiye'de yapılmasına yönelik teklifini değerlendirmişti. Çelik, görüşmelerin Türkiye'de yapılmasına yeşil ışık yakmıştı.

"Afganlar arası görüşmeler Türkiye'de yapılabilir"

Konu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından Kabil hükümeti lideri Eşref Gani'ye hitaben kaleme alınan ve Afganistan barış sürecine dair son değerlendirmeleri içeren mektupta ele alındı.

7 Mart'ta basına yansıyan söz konusu mektup, Kabil hükümeti bağlantılı TOLO News tarafından kamuoyuna servis edildi.

İki sayfalık mektupta ABD'nin Afganistan'da barış sürecine dair atacağı bazı adımlar yer alıyor. Bu adımlar arasında bölgesel güçlerin de dahil olacağı bazı müzakereler, diplomatik temasların artırılması ve 90 günlük bir ateşkes de bulunuyor.

"Türkiye'de görüşme tertip edilecek"

Mektupta, atılacak adımlara ilişkin üçüncü maddede, Türkiye'de bir görüşme düzenlenmesi de yer alıyor.

Blinken Eşref Gani'ye, Türkiye'de bir görüşme tertip edilmesi için Türk hükümetinden talepte bulunacaklarını belirtiyor.

Mektubun ilgili kısmında şu ifadeler yer alıyor:

"Üçüncü olarak, Türkiye hükümetinden, ilerleyen haftalarda barış anlaşmasını nihaileştirmek için iki taraf arasında üst düzey bir görüşmeye ev sahipliği yapmasını talep edeceğiz. Sizin yahut güvenilir vekillerinizin, bu toplantıda İslam Cumhuriyeti'nin diğer temsilcilerine katılmanızı istiyorum."

Daha önce de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afgan barış sürecine destek olduklarını ve Türkiye'de de müzakere gerçekleştirilmesi gibi adımlar atmaya hazır olduklarını vurgulamıştı.

Taraflar bu konuda uzlaşırsa Afganlar arası görüşmelerin hararetli ve nihai turlarının Türkiye'de düzenlenebileceği tahmin ediliyor. Taliban'a bağlı heyetin kısa bir süre önce Türkiye'yi ziyaret ettiği biliniyor. Ancak bu ziyaretin hangi kapsamda gerçekleştirildiği konusunda taraflarca bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

 

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.