1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çavuşoğlu ile Pompeo'dan Doğu Akdeniz ve Libya görüşmesi
Çavuşoğlu ile Pompeo'dan Doğu Akdeniz ve Libya görüşmesi

Çavuşoğlu ile Pompeo'dan Doğu Akdeniz ve Libya görüşmesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Dominik Cumhuriyeti'nde ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geldi.

A+A-

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo görüşmesinde gündemdeki konuların yanı sıra Libya'yı değerlendirdikleri ve ABD ile uzmanlar düzeyinde istişareleri devam ettirme kararı aldıkları bildirildi.

Çavuşoğlu da, Pompeo ile görüşmesinin ardından yaptığı değerlendirmede, "Görüşmede ikili ilişkilerde bazı konular vardı. Gündemdeki konuları değerlendirmenin yanında özellikle Libya'yı değerlendirdik. Uzmanlar düzeyinde Libya konusunda istişarelerimizi devam ettirmemiz konusunda hemfikiriz." dedi.

Görüşmeye ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bakan Pompeo ile Türk Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'deki gerilimi acil olarak düşürmeye yönelik ihtiyaç da dahil olmak üzere karşılıklı endişe yaratan konuları ele aldılar." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Çavuşoğlu, görüşmede Libya, Doğu Akdeniz ve Suriye konularının ele alındığını kaydetti.

"Yaptığımız her şey uluslararası hukuka uygun"

Pompeo'ya, 'harita üzerinde Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tutumunu ve bu süreçteki yapıcı yaklaşımını anlattığını' dile getiren Çavuşoğlu, 'Türkiye'nin haklı davasını ve kıta sahanlığını da mevkidaşına aktardığını' ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yunanistan hep kara propaganda yapıyor. Türkiye'nin haksız olduğunu, uluslararası hukuku çiğnediğini söylüyor. Oysa bizim yaptığımız her şey uluslararası hukuka uygun." şeklinde konuştu.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler