1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çavuşoğlu'ndan 'Uygurların Çin'e iadesi' anlaşmasına dair açıklama
Çavuşoğlu'ndan 'Uygurların Çin'e iadesi' anlaşmasına dair açıklama

Çavuşoğlu'ndan 'Uygurların Çin'e iadesi' anlaşmasına dair açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Çin arasındaki iade anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Çin arasındaki iade anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çin meclisinin geçtiğimiz günlerde iade anlaşmasını onaylaması sonrası, Uygurların iadesi bir kez daha Türkiye'nin gündemine oturmuştu.

2020 dış politika değerlendirme toplantısında soruları yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ve Çin arasında 2017'de imzalanan "Suçluların İadesi Anlaşması"na ilişkin soruya da cevap verdi.

"Türkiye'nin birçok ülkeyle mutat suçluların iadesi ya da adli iş birliği anlaşması imzaladığını" belirten Çavuşoğlu, "Fakat Çin'le olan bu anlaşmayı 'Uygurları Türkiye Çin'e teslim edecek.' diye yorumlamak doğru değil." ifadesini kullandı.

Anlaşmada "suçlu olan kişilerin iadesinin düzenlendiğini" söyleyen Çavuşoğlu, "Bugüne kadar Çin'in Türkiye'deki Uygurlara yönelik iade taleplerinin olduğunu ancak Türkiye'nin bu konuda adım atmadığını" savundu. Çavuşoğlu, "Teröristlerle masum insanlar arasında ayrım yapılması gerektiğini söylüyoruz. Aynı şekilde, bunun suistimal edilmemesi gerektiğini de söylüyoruz. Herkese söylüyoruz Çin'e de diğerlerine de. Yani terörle mücadele bahanesiyle masum insanlara zulmetmeyi biz kabul etmeyiz." şeklinde konuştu.

Anlaşmanın herkesle imzalanan rutin bir suçluların iadesi anlaşması olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, anlaşmayı onaylayıp onaylamamanın meclisin takdirinde olduğunu belirtti.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.