1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Çekya'da yolsuzluk karşıtı protesto: Başbakana istifa çağrısı
Çekya'da yolsuzluk karşıtı protesto: Başbakana istifa çağrısı

Çekya'da yolsuzluk karşıtı protesto: Başbakana istifa çağrısı

Çekya'nın başkenti Prag'da 250 bin gösterici, Başbakan Andrej Babis'in istifası için meydanlara indi.

A+A-

Çekya'nın başkenti Prag'da yaklaşık çeyrek milyon gösterici, Başbakan Andrej Babis'in istifasını talep ederek sokağa çıktı. Protestolar 1989'da komünizmi yıkan Kadife Devrimi'nden beri ülkede yaşanan en büyük halk hareketi olarak görülüyor.

Prag'daki Letna Park'taki gösteri, son haftalarda yolsuzluk ve çıkar çatışması iddialarıyla soruşturmaya tabii tutulan Başbakan Andrej Babis karşıtı protestoların doruk noktası oldu.

Organizatörler Pazar günü düzenlenen protestoya toplam nüfusu 10 milyon olan Çekya'da yaklaşık 250 bin kişinin katıldığını iddia etti. Barışçıl bir atmosferde geçen protestolarda katılımcılar "İstifa", "Artık yeter", "Demokrasiden vazgeçmeyeceğiz" yazılı pankartlarla birlikte Çek ve Avrupa Birliği bayrakları taşıdı.

Babis Çeklerin protesto hakkı olduğunu ancak kesinlikle istifa etmeyeceğini açıkladı. Babis'in popülist ANO hareketi ise son zamanlarda azalan desteğe rağmen ülkenin en popüler partisi olmaya devam ediyor. Başbakanın ayrıca Çarşamba günü yapılması öngörülen güven oylamasında mecliste yeterli desteği alacağı düşünülüyor.

Nisan ayında polis, milyoner bir iş insanı olan Başbakan Babis hakkında Prag dışında bir otel ve konferans merkezi inşası için Avrupa Birliği sübvasyonuna başvurmaktan yolsuzluk soruşturması açılması gerektiğini bildirmişti. Babis ise herhangi bir yanlışı olmadığı konusunda ısrarcı.

Polisin açıklamasının ardından yeni bir adalet bakanının atanması, halk nezdinde yargıyı etki altına alma çabası olarak yorumlanarak protestoların doğmasına neden oldu. Babis bu iddiayı da kesin bir şekilde reddetti.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler