1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Sırbistan ve Karadağ'da onbinlerce kişi hükümet karşıtı protestolara katıldı
Sırbistan ve Karadağ'da onbinlerce kişi hükümet karşıtı protestolara katıldı

Sırbistan ve Karadağ'da onbinlerce kişi hükümet karşıtı protestolara katıldı

Sırbistan'da düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler 16'ıncı haftasında da devam ederken Karadağ'daki protestolar da 6'ıncı haftasına girdi.

A+A-

Sırbistan'da, "5 milyondan biri" sloganıyla düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler 16'ıncı haftasında devam etti. Aşırı sağcı Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic karşıtı binlerce protestocu, başkent Belgrad'da düzenledikleri gösteride Vucic'in istifasını istedi.

Ülkedeki Vucic karşıtı protestolar, 16 hafta önce muhalefetteki Sırbistan Solu Genel Başkanı Borko Stefanovic'in saldırıya uğramasının ardından patlak vermişti. Muhalefetin 2018 yılının sonunda yaptığı çağrıya cevap veren binlerce Sırbistanlı, her haftasonu Belgrad'da toplanma kararı almıştı.

Aleksandar Vucic'in istifasını isteyen göstericiler aynı zamanda serbest ve adil bir ortamda seçimlerin yapılmasını, medyaya daha fazla özgürlük verilmesini ve demokrasinin uygulanmasını talep ediyor.

Belgrad'da geçen haftaki gösteriler sırasında aralarında muhalefet liderlerinin de bulunduğu bir grup öfkeli kalabalık, Sırbistan Radyo Televizyonu (RTS) binasına girdi. Göstericiler RTS'ye hükümet yanlısı yayın yaptığı gerekçesiyle sert tepki göstermiş, güvenlik güçlerinin müdahalesinin ardından çıkan arbedede 16 kişi gözaltına alınmıştı.

Karadağ'da göstericiler geri adım atmıyor

Bu arada komşu Karadağ'daki protestolar da 6'ıncı haftasında devam etti. Başkent Podgorica'da toplanan binlerce kişi, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ile Başbakan Dusko Markovic'in istifasını istedi.

Devlet binalarının önüne yürüyen kalabalık, üst düzey yöneticilerin yaptığını iddia ettikleri yolsuzluklara ve şüpheli, karanlık ticari ilişkilere olan tepkisini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Slavoljub Stijepovic'in 2016 yılında düzenlenen genel seçim öncesi bir iş adamından içerisinde yüklü miktarda para bulunan bir zarf almasına ilişkin görüntülerin kamuoyuna sızdırılması üzerine hukuki işlem başlatılmıştı.

Stijepovic, kara para aklamak suçundan gözaltına alınsa da muhalifler, bu işin ardında devlet başkanının olduğunu dile getiriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler