1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Sırbistan'da 6'ıncı haftasına giren protestolarda Vucic meydan okudu
Sırbistan'da 6'ıncı haftasına giren protestolarda Vucic meydan okudu

Sırbistan'da 6'ıncı haftasına giren protestolarda Vucic meydan okudu

Sırbistan'da Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve lideri olduğu İlerici Sırp Partisi'ni protesto etmek üzere bir araya gelenlere karşı Vucic meydan okudu, erken seçime hazırım dedi.

A+A-

Son haftalarda altıncı protestosunu gerçekleştiren eylemciler "5 milyondan yalnızca biri" yazılı dövizler taşıyarak ve "Uyan Sırbistan" sloganları atarak şehir merkezine doğru yürüdü.

Eylemciler medya özgürlüğünün yanı sıra gazetecilere ve muhaliflere yönelik saldırıların son bulmasını talep ediyor. Otuz kadar muhalif parti ve gruptan oluşan Sırbistan Müttefikleri'nin destekçisi Sırp liderin "diktatör", partisinin ise "yozlaşmış" olduğunu ileri sürüyor.

Vucic göstericilerin sayısının 5 milyona ulaşması durumunda bile onlara boyun eğmeyeceğini, ancak erken seçim için her zaman hazır olduğunu söylüyor.

Vucic'in oy oranı yüksek

Ülkede en son ekim ayında yapılan bir kamuoyu yoklaması, Vucic'in partisinin yüzde 53,3'e varan bir desteğe sahip olduğunu gösteriyor. Buna karşılık muhalif partilerin ittifak olarak seçime girseler dahi oy oranının yüzde 15'ler civarında kalması öngörülüyor.

Erken seçime gidilmemesi halinde Sırbistan'da bir sonraki genel seçimler 2020 yılında yapılacak.

Protestolar nasıl başladı?

Sırbistan'daki hükümet karşıtı protestolar, altı hafta önce muhalefetteki Sırbistan Solu Genel Başkanı Borko Stefanovic'in saldırıya uğraması nedeniyle başlamıştı. Stefanovic, Krusevac şehrinde yapmayı planladığı konuşma öncesinde başına metal çubukla vurularak yaralanmıştı.

Muhalefet kanadının aralık ayı başında yaptığı çağrıya cevap veren binlerce kişi, her cumartesi Belgrad'da toplanma kararı almıştı.

Eski Yugoslavya'nın 1990'larda dağıldığı dönemde milliyetçi çizgide siyaset izleyen Vucic, son dönemde Sırbistan'ın Avrupa Birliği üyeliği için müzakereler yürütüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler