Cemal Kaşıkçı cinayeti davasında 5 kişiye idam

Cemal Kaşıkçı cinayeti davasında 5 kişiye idam

Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan'da görülen davada 5 kişiye idam, diğer 3 kişiye ise 24 yıl hapis cezası verildi.

Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan'da görülen davada 5 kişiye idam, diğer 3 kişiye ise 24 yıl hapis cezası verildi.

Suudi Arabistan Başsavcılığı ayrıca Suudi Arabistan Kraliyet Divanı Müsteşarı olarak görev yaparken, Kaşıkçı'nın öldürülmesinde parmağı olduğu şüphesiyle azledilen Suud bin Abdullah el-Kahtani'ye herhangi bir suçlama yöneltmedi ve serbest bırakıldığını açıkladı.

Genel istihbarat eski başkan yardımcısı Ahmed Muhammed el Asiri de serbest kalan diğer bir isim oldu. Asiri, Kral Selman tarafından görevden alınanlar arasındaydı. Savcılık, Asiri'nin Kaşıkçı hakkında "öldürülme" emrini değil ancak iadesi için operasyon emrini verdiğini söylemişti.

Savcılık 5 idam istemişti

Suudi Arabistan hükümeti, Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Konsolosluğunda öldürülmesiyle bağlantılı 21 şüpheliden 5'i hakkında idam cezası istemişti.

Birleşmiş Milletler raportörü Agnes Callamard ise cinayetle ilgili Suudi Veliaht Prens Muhammet Bin Selman'ın da soruşturulması çağrısı yapmıştı.

Kahtani kim?

Prens'in sağ kolu olarak bilinen Kahtani, kraliyet mahkemesi danışmanlığı görevinden azledilmesinin ardından cinayete karışan en yüksek profilli figür olarak görülüyordu.

Kraliyet mahkemesinde görev alan Kahtani, Prens Muhammed Selman'ın yakın çevresinde 'sırdaşı' olarak öne çıktı. Kahtani'nin güvenlik yetkilileri de dahil olmak üzere üst düzey yetkililere doğrudan emirler verdiği iddia ediliyordu.

Hükümet ve Kaşıkçı'ya yakın kaynaklardan gelen bilgiye göre Kahtani, daha önce Washington'a taşınan Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'a dönmesi için çalışmalar yaptı.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.