1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. CENTCOM: İdlib'de Suriye El Kaidesi'ni vurduk
CENTCOM: İdlib'de Suriye El Kaidesi'ni vurduk

CENTCOM: İdlib'de Suriye El Kaidesi'ni vurduk

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, İdlib'de Suriye El Kaidesi'ne yönelik hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD'ye ait insansız hava araçlarının Suriye'nin kuzeyinde bir aracı hedef aldığı bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre dün akşam saatlerinde muhaliflerin kontrolündeki İdlib'in batı kesiminde yer alan Arab Said yerleşimi yakınlarında AB'ye ait insansız hava araçları bir saldırı düzenledi.

İdlib şehrinin batısında yer alan bölgede gerçekleştirilen saldırıda, iki cihat yanlısı ismin yanı sıra bir çocuğun da hayatını kaybettiği ifade edildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Binbaşı Beth Riordan tarafından saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, "ABD güçleri 15 Ekim'de Suriye, İdlib yakınlarında Suriye El Kaidesi'ne yönelik bir saldırı düzenledi. Suriye El Kaidesi, Amerika'ya ve müttefiklerimize yönelik bir tehdit teşkil etmeyi sürdürüyor." ifadelerine yer verildi.

eky2ghvxgamnz3d.jpg

Hedef alınan araç

Saldırıda hedef alınan isimler

ABD saldırıda "Suriye El Kaidesi" olarak nitelediği Hurras ed Din grubunu hedef almış olduğunu ifade ederken, yerel kaynaklar hedef alınan kişilerin Hurras ed Din'den ayrılmış olan isimler olduğunu kaydetti.

Bölge kaynakları saldırıda Ebu Zer el Mısri ve Ebu Yusuf el Mağribi adlı iki liderin öldürüldüğünü, bu isimlerin geçmiş dönemde örgütten ayrıldığını veya ihraç edildiklerini belirtti.

Ebu Zer el Mısri'nin 30 Haziran 2019 tarihinde de ABD tarafından hedef alındığı öne sürülmüş ancak akıbetine dair bir bilgi paylaşılmamıştı.

ABD İdlib'de en son 14 Eylül'de bir hava saldırısı düzenlemişti.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler