Çin: Dünyanın istikrarı için ABD ile işbirliğinin yollarını arıyoruz

Çin: Dünyanın istikrarı için ABD ile işbirliğinin yollarını arıyoruz

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, taraflar çıkarına olması amacıyla ABD ile iş birliğinin yollarını bulmak için Washington yönetimiyle çalışmaya istekli olduklarını ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden ile Endonezya'da görüşmesi öngörlüen Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Çin devlet televizyonuna verdiği demeçte her iki tarafın da yararına olması adına işbirliğinin yollarını bulmak için ülkesinin Washington'la çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Şi, ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi'nin düzenlediği bir etkinlik için verdiği mesajda, büyük güçler olarak Çin ve ABD'nin dünyaya istikrar sağlamaya yardımcı olmak adına iletişimi ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Tayvan konusu ön sırada

İki ülke, Çin'in Tayvan'a yönelik politikası, Çin'in Rusya ile ilişkisi ve daha yakın zamanda ABD'nin yarı iletken şirketlerinin Çinli şirketlere teknoloji satmasını engelleme çabaları konusunda anlaşmazlıklar yaşıyor.

Çin son zamanlarda Amerikalı parlamenterlerin ve üst düzey isimlerin Tayvan'a yaptığı bir dizi ziyaretten dolayı öfkeli. 

Pekin, üzerinde egemenlik hakkı olduğunu iddia ettiği adaya ABD tarafından "tehlikeli sinyaller" gönderilmekte olduğu suçlamasında bulunuyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisini yöneten iktidardaki Çin Komünist Partisi'nin lideri olarak üçüncü dönemi ile mutlak gücünü pekiştirmiş olan Şi, Tayvan üzerinde yabancı müdahale olmasını istemiyor ve Çin'in güç kullanma hakkından asla vazgeçmeyeceğini söylüyor. 

Uzun zamandır demokrasi ile yönetilen Tayvan ise Çin'in tüm hükümranlık iddialarını reddediyor. 

Bu arada aynı gün içerisinde Biden, "ABD Çin ile çatışma istemiyor" mesajını verdi ve Çin'le iletişim hatlarını açık tutmanın önemini vurguladı.

Görüşme netleşmiş değil

Şi ve Biden'ın kasım ayında Endonezya'nın Bali kentinde düzenlenecek G20 zirvesine katılmaları bekleniyor, ancak aralarında bir görüşme olasılığı hakkında resmi olarak herhangi bir bilgi yayınlanmadı.

Kaynak: Euronews

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.