Çin ve Belarus Polonya sınırı yakınlarında ortak askeri tatbikata başladı

Çin ve Belarus Polonya sınırı yakınlarında ortak askeri tatbikata başladı

Belarus, Rusya'nın 2022'de Ukrayna'yı geniş çaplı işgali için topraklarını başlangıç noktalarından biri olarak kullanmasına izin vermişti.

Belarus ve Çin Savunma Bakanlıkları, Çin ve Belarus'un Pazartesi günü ortak askeri tatbikata başladığını, tatbikatın NATO üyesi Polonya'nın sınırından sadece birkaç kilometre uzakta ve ittifak zirvesi öncesinde yapıldığını açıkladı.

Belarus Savunma Bakanlığı'nın Telegram mesajlaşma uygulaması üzerinden yaptığı paylaşımda, Belarus Özel Operasyonlar Komutanlığı Komutanı Tümgeneral Vadim Denisenko'nun "Dünyada meydana gelen olaylar endişe verici, durum tedirgin edici, bu nedenle taktik görevleri yerine getirmenin yeni biçim ve yöntemlerini uygulayacağız" dediği aktarıldı.

Bakanlık, Falcon Assault kod adlı tatbikatın 19 Temmuz'a kadar süreceğini ve Brest şehri yakınlarındaki bir eğitim alanında gerçekleştirileceğini söyledi. Brest, Belarus'un güneybatısında, Polonya sınırında yer alıyor.

NATO'nun 32 üye ülkesinin liderleri Salı günü Washington'da Ukrayna'ya daha fazla askeri ve mali desteğin gündemde olacağı bir zirve için bir araya geliyor.

Belarus, Rusya'nın 2022'de Ukrayna'yı geniş çaplı işgali için topraklarını başlangıç noktalarından biri olarak kullanmasına izin vermişti.

Belarus Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "terörle mücadele tatbikatları" kapsamında her iki ülkenin askeri personelinin gece inişi, su bariyerlerini aşma ve nüfusun yoğun olduğu bir bölgede operasyon yürütme konularında çalışacağı belirtildi.

Bakanlık ayrıca Telegram'da hafta sonu Çinli askerlerin bir uçaktan inişini ve ekipman boşaltmasını gösteren bir dizi fotoğraf yayınladı. Pazartesi günkü paylaşımlarda ise askerlerin bir eğitim sahasında yürüyüş yaptığı görülüyor. Tatbikatlara kaç askerin katıldığı belli değil.

Çin Savunma Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bakanlığın web sitesinde İngilizce olarak yayınlanan bir açıklamaya göre, Belarus'un 6 Temmuz'da Belarus'a gelen Çinli birlikler için "büyük bir karşılama töreni" düzenlediğini belirtti.

Bakanlık açıklamasında "Ortak eğitim, katılımcı birliklerin koordinasyon yeteneklerini geliştirmeyi ve iki ordu arasındaki pratik işbirliğini derinleştirmeyi amaçlıyor" denildi.

Belarus Savunma Bakanlığı Pazartesi günü Telegram'da yaptığı açıklamada, Belarus sınırındaki NATO güçlerinin sayısının hızla arttığını ve bunun da bölgede gerginliğin artmasına neden olduğunu söyledi.

"Ülkemiz gerilimin tırmanmasını önlemek için mümkün olan tüm tedbirleri alıyor. Ancak birileri sınırlarımızı geçerse tepkimiz sert olacaktır" denildi.

Kaynak: Mepa News, Ajanslar

uyg.gif

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.