Çin yönetimi ülke genelindeki protestoları 'dış güçlere' bağladı

Çin yönetimi ülke genelindeki protestoları 'dış güçlere' bağladı

Pekin yönetimi, protestolara atıfla "düşman güçlerin sızma ve sabotaj faaliyetlerine yasalara uygun bir kararlılıkla müdahale edilecek" açıklamasında bulundu.

Çin Komünist Partisi, ülkede on yıllardır gerçekleşen en büyük sokak gösterilerini 'dış güçlere' bağladı ve katı koronavirüs kısıtlamalarından bıkan binlerce Çinlinin isyanını "düşman güçlerin sızma ve sabotaj faaliyeti" olarak değerlendirdi.

Komünist Parti yönetimi protesto eylemlerini kararlı bir şekilde bastırma sözü verdi.

Hafta sonu Pekin, Şangay ve Guangzhou'nun yanı sıra diğer birçok şehirde patlak veren protestoların tekrarlanmasını önlemek ve göstericileri caydırmak için güvenlik güçlerinin büyük bir güç gösterisine hazırlandığı öngörülüyor.  

Ülkede birçok noktada polis ve paramiliter güçler, kimlik kontrolleri yapıyor ve vatandaşların cep telefonlarını inceliyor.

Amaç gösterilere dair görselleri silmek ve bu kişilerle ilgili işlem yapmak.

Gözaltına alınanların sayısı bilinmiyor

Yönetimin baskısını ve cezaları arttıracağını bildiğini belirten vatandaşlar ise mesajlaşma uygulamalarındaki yazışmalarını sildiklerini dile getiriyor. 

Telefonunda Pekin rejiminin onaylamadığı yasaklı uygulamalardan biri ile yakalanmak da benzer şekilde göstericilerin başına büyük sıkıntı açabiliyor.

Şu ana dek gösterilerde gözaltına alınanların sayısı bilinmiyor. Pekin yönetimi bu konuyla ilgili açıklama da yapmıyor. 

Politbüro, Şi'ye üçüncü dönem yetki veren parti kongresi sonuçlarını gözden geçirecek

Devlet Başkanı Şi Cinping, önce anayasal görevi üzerindeki dönem sınırlamasını kaldırmış, daha sonra da üçüncü beş yıllık genel sekreterlik dönemine başlamıştı. 

Şi Cinping, kendisini potansiyel olarak Çin'in "ömür boyu" lideri yaparken, bu durumu aynı zamanda parti içindeki muhalif sesleri ortadan kaldırma operasyonu haline de dönüştürdü.

Şimdi ise ülkede milyonlar Şi'ye "görevi bırak" çağrısı yapıyor. 

Partinin 24 üyeli Politbüro üyesi ve başkanı Çen Wenqing'in başkanlık ettiği bir komisyon bildirisinde, 20 Ekim'deki parti kongresinin sonuçlarını gözden geçirileceği belirtildi.

Bildiride, "Toplantıda, siyasi ve yasal organların ulusal güvenlik ve sosyal istikrarı kararlı bir şekilde korumak adına etkili önlemler alması gerektiği vurgulandı."

Aynı açıklamada, "Düşman dış güçlerin sızma ve sabotaj faaliyetlerine yasalara uygun bir kararlılıkla müdahale edilmeli, toplumsal düzeni bozan yasa dışı ve suç teşkil eden eylemlere darbe indirmeli ve genel toplumsal istikrarı etkili bir şekilde sürdürmeliyiz" ifadesine yer verildi. 

Siyasi geleceğini ve rakipsiz hakimiyetini garanti altına almasından bir aydan kısa bir süre geçen Şi, şimdiye kadarki en büyük kamusal meydan okuma ile karşı karşıya. 

Protestocular, milyonları tecrit ve karantina altına alan, gıda ve ilaca erişimlerini kısıtlarken ekonomiyi krize sürükleyen ve seyahati ciddi şekilde kısıtlayan "sıfır kovid" politikasına odaklansa da göstericilerin birçoğunun öfkesi ülkede sürekli artan baskı, sansür ve korku rejimine yönelik genel bir bıkkınlıktan kaynaklı.

Vatandaşlar ifade özgürlüğü haklarından yoksun olduklarını göstermek için boş beyaz kağıt parçaları taşıyorlar. 

Protestolar nasıl başladı?

Hafta sonu protestoları, Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de bir binada çıkan yangında resmi verilere göre 10, gayri resmi rakamlara göre ise aralarında çocukların da bulunduğu 40'tan fazla Uygur Türkünün hayatını kaybetmesi üzerine patlak verdi. 

Yetkililer, gösterilerin ardından bazı kontrolleri hafifletti ancak "sıfır kovid" stratejisine bağlı kalacaklarını dile getirdi.

Kaynak: Euronews

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum