1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. Çin'de bebeklerin genetiğiyle oynanmasına tepki: Ahlaksızlık
Çin'de bebeklerin genetiğiyle oynanmasına tepki: Ahlaksızlık

Çin'de bebeklerin genetiğiyle oynanmasına tepki: Ahlaksızlık

Çinli araştırmacı He Jiankui’nın iki kız bebeğin DNA'larını değiştirdiğini duyurmasına yüzden fazla bilim adamı "ahlaksız ve çılgınca" ifadeleriyle tepki gösterdi.

A+A-

Çin'de yüzden fazla bilim insanı tüp bebek ikizlerinin genetiği ile oynanmasını "ahlaksız ve çılgınca" bulduklarını söyleyen bir mektup yayınladı.

Çin'de The Paper isimli internet sitesinde yayınlanan mektupta, "Biomedical etik inceleme bu araştırma için sadece isim olarak var. Direk insan üzerinde bu deneyi yapmak ancak çılgınlık olarak nitelendirilebilir." ifadeleri yer aldı.

Fudan Universitesi'nden Profesör Yang Zhengang, insan genleri ile oynamanın "çok tehlikeli" olduğunu düşündüğü için mektubu imzaladığını dile getirdi.

Tepkiler, Çinli araştırmacı He Jiankui’nın, tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen iki ikiz kız bebeğin DNA'larını CRISPR-Cas9 yöntemi kullanarak değiştirdiğini duyurması sonrası geldi. Doktor He Jiankuiken, kendisini bu müdahaleyi AIDS ile mücadele etmek için yaptığını söyleyerek savundu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu konuyla ilgili son derece kaygılı olduğunu açıklayarak yerel makamları bu olayı "hemen soruşturma ve netliğe kavuşturma emri verdiklerini" duyurdu.

He Jiankui’nin genleri yeni düzenlemek için kullandığı CRISPR-Cas9 teknolojisi DNA'ları kopyalayıp yapıştırmaya imkan sağlıyor. Bu yöntemle bazı hastalıklara çare bulunabileceği düşünülse de işlemin güvenliği ve etik boyutu tartışılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler