1. EKONOMİ

  2. Çin'de emlak krizi büyüyor: İkinci iflas yolda mı?
Çin'de emlak krizi büyüyor: İkinci iflas yolda mı?

Çin'de emlak krizi büyüyor: İkinci iflas yolda mı?

Çinli emlak devi Evergrande'ın 1 senede borsa değerinin %80 düşmesinin ardından ünlü emlak şirketi Sinic'in borsada değeri bir günde %87 düştü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Çin'de emlak krizi büyüyor. Çin'in emlak devi Evergrande'ın ardından en ünlü emlak şirketlerinden Sinic'in iflas etmek üzere olduğu belirtiliyor. Sinic'in hisselerinin bir günde görülmemiş biçimde %87 değer kaybetmesinin ardından borsadaki faaliyetleri durduruldu. 

Sinic'in borsada bu kadar büyük bir kayıp yaşamasına Evergrande'ın iflasın eşiğinde olmasının Çin'deki emlak sektöründe oluşturduğu etkinin yol açtığı ifade ediliyor.

Değer kaybında, şirketin süresi 18 Ekim'de dolacak %9,5 faizli 246 milyon dolarlık borcunu ödeyemeyeceğine dair öngörülerin de payı büyük.

Çin'de 20 yıldır şişen emlak balonunun patlamak üzere olmasının, emlak fiyatlarının düşüşe geçmesinin emlak şirketlerini iflasa sürükleyen asıl neden olduğu, yönetimin son dönemde büyük şirketlere yönelik artırdığı vergilerin de bu krizi körüklediği belirtiliyor.

Bazı uzmanlar Çin'de daha da büyümesi beklenen emlak krizinin Çin ekonomisini krize sokacak etkide olacağını tahmin ederken bazı uzmanlar ise Çin'in yüksek büyüme oranını düşürmekle kalacağı kanaatinde.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.