1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Çin'de enflasyon son 2 yılın zirvesinde
Çin'de enflasyon son 2 yılın zirvesinde

Çin'de enflasyon son 2 yılın zirvesinde

Çin'de enflasyon domuz eti fiyatları öncülüğünde son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Çin'in tüketici enflasyonu, esas olarak artan domuz eti fiyatları nedeniyle Temmuz ayında iki yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, zayıf tüketici talebi genel fiyat baskılarını kontrol altında tuttu.

Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, tüketici fiyat endeksi geçen ay yüzde 2,7 artarken, domuz eti fiyatları yüzde 20,2 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini ülkede yıllık enflasyonun yüzde 2,7 olması yönündeydi.

Üretici fiyatları enflasyonu ise emtia fiyatlarının zayıflamasıyla Haziran'daki yüzde 6,1'den Temmuz'da yüzde 4,2'ye geriledi.

Diğer büyük ekonomilerden farklı olarak, daha sıkı Kovid önlemlerinin uygulanması nedeniyle tüketici ve işletme harcamalarının engellediği ortam ülkede tüketici enflasyonunun bu yıl nispeten düşük kalmasına neden olmuştu. .

Salgınla ilgili gelişmeler, küresel düzeydeki olumsuz faktörler ve devam eden emlak krizi Çin'in ekonomik toparlanmasını kırılgan hale getirmiş, sanayide aktivite geçen ay beklenmedik bir şekilde daralmıştı.

Kaynak: Bloomberg HT

280.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler