1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Çin’de Uygur Müslümanlarının tutulduğu kamp ve hapishane sayısı 500
Çin’de Uygur Müslümanlarının tutulduğu kamp ve hapishane sayısı 500

Çin’de Uygur Müslümanlarının tutulduğu kamp ve hapishane sayısı 500

Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi, Uygurlu Müslümanların tutulduğu yaklaşık 500 kamp ve hapishane olduğunu belgelerle ortaya koydu.

A+A-

Çin’in “siyasi eğitim” iddiasıyla kamp ve hapishanelerde gözaltında tuttuğu Uygur Türkleri ve Doğu Türkistanlı Müslümanların sayısı yaklaşık 1 milyon. Ancak Uygurlu aktivistler kamp ve 'eğitime alınanların' sayısının bilinenden daha fazla olduğunu öne sürdü. Washington merkezli Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi, Uygurlu Müslümanların tutulduğu yaklaşık 500 kamp ve hapishane olduğunu belgelerle ortaya koydu.

Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi, çoğunluğu Müslüman olan Doğu Türkistan bölgesi için bağımsızlık talep ediyor. Hareket, Uygur Türklerinin kültürlerinin değiştirmeye zorlandığı iddia edilen 182 “odaklanma kampı”nın coğrafi koordinatlarını paylaştı. Grup, Google Earth vasıtasıyla 209 şüpheli hapishane ve 74 işçi kampı daha tespit ettiklerini ve bunun ayrıntılarını daha sonra paylaşacaklarını bildirdi.

Hareketin operasyonlar direktörü Kyle Olbert, bunların büyük ölçüde daha önce tespit edilmeyen kamplar olduğuna dikkat çekerek ortada çok daha büyük sayıların olduğunu söyledi.

Daha önce Amerikan istihbaratına çalışan ve Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi’ne danışmanlık yapan Anders Corr tespit ettikleri tesislerin yüzde 40’ının daha önce ortaya çıkarılmadığını bildirdi.

Pentagon yaklaşık 3 milyon demişti

İnsan hakları örgütleri Çin’in 1 milyondan fazla Uyguru ve diğer etnik Türk Müslümanları gözaltında tuttuğunu tahmin ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Asya’dan sorumlu üst düzey yetkilisi Randall Schriver mayıs ayında yaptığı açıklamada bu sayısının 3 milyona yakın olduğunu söylemişti. Bölgede yaklaşık 20 milyon insan bulunduğu hesaba katıldığında bu sayı sıradışı görülüyor.

Aktivist ve görgü tanıkları Çin hükümetinin Uygurları ve diğer Müslümanları asimilasyon için işkence yaptığını savunuyor. Olbert Çin’in politikasını “hapsederek soykırım” olarak niteledi. Olbert’e göre Çin her gün 10 bin kişiyi öldürse dünya belki bunu farkedecek ancak herkesi hapsedip doğal yoldan ölmelerini beklerse belki de dünyanın bundan haberi olmayacak.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler