1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Çin'den ABD'ye Hong Kong tepkisi
Çin'den ABD'ye Hong Kong tepkisi

Çin'den ABD'ye Hong Kong tepkisi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin Hong Kong'a yönelik müdahalesini derhal durdurmasını talep ettiklerini açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, "ABD'nin, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ne yönelik müdahalesini derhal durdurmasını talep ettiklerini" açıkladı.

Sözcü Hua, dünkü olağan basın toplantısında, ABD'nin son günlerde Hong Kong hakkında asılsız ve kışkırtıcı açıklamalarda veya yorumlarda bulunduğunu ifade ederek, Washington'a bölgenin işlerine karışmaktan vazgeçmesini istediklerini kaydetti.

CRI Türkçe'nin haberine göre "ABD hükümetinin üst düzey yetkilileri ve diplomatlarının Çin karşıtı ve kaos yanlısı şahsiyetlerle temas kurduklarını" söyleyen Hua, özellikle "Hong Kong'da meydana gelen yasa dışı şiddet eylemlerine destek vererek Hong Kong'un istikrarını ve refahını bozmaya çalıştıklarını" öne sürdü.

Hua Chunying, açıklamasında "ABD'nin müdahalesi tartışılmaz bir gerçektir. Bir defa daha ABD'ye sormak istiyorum, bu eylemlerinizin amacı ne? Hong Kong'a müdahale ederek hangi amaca ulaşmak istiyorsunuz?" diye konuştu.

Hong Kong'un Çin'e ait olduğunu ve Hong Kong'un işlerinin tamamen Çin'in iç işleri olduğunu dile getiren Sözcü Hua, ABD'ye uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine sadık kalarak, Hong Kong'a yönelik müdahalesini derhal durdurması çağrısında bulunduklarını söyledi.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler