Çin'den Doğu Türkistan'da kötü muamele yanıtı: Dini haklara saygılıyız

Çin'den Doğu Türkistan'da kötü muamele yanıtı: Dini haklara saygılıyız

Çin, Doğu Türkistan'da dini haklara saygılı olduklarını öne süren bir açıklama yayınladı.

Uluslararası camia tarafından Uygur Türkleri'ne 'kötü muamele' yapmakla eleştirilen Çin, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) dini haklar konusunda 'önyargılarını yıkarak' Pekin'i 'kötülemekten' vazgeçmesi gerektiği çağrısı yaptı.

Komünist Parti'nin yayın organı "Halkın Günlüğü", Çin'in dini haklara saygı duyduğunu ancak ABD'nin "Çin'i karalamak için dini bahane olarak kullandığını" yazdı.

Sincan'da kurulan "eğitim kamplarının bölge nüfusunu terörizm ve aşırılıkçılıktan korumanın etkili bir yolu olduğunu" savunan gazete, “Çin’in ulusal uyumunu baltalamak ve içişlerine müdahale etmek için sözde dini inanç özgürlüğü kullanıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Pompeo'dan Çin'e Uygur eleştirisi: Yüzyılın kara lekesi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslümanlar üzerindeki baskıcı politikasını eleştirerek bu politikaların “yüzyılın kara lekesi” olduğunu söylemişti.

Pekin yönetiminin Batı Sincan’da bir milyonu aşkın Uygur Türkü, Kazak ve diğer Müslüman azınlıkları toplama kamplarında tuttuğunu kaydeden Pompeo, “Çin, zamanımızın en kötü insan hakları krizine ev sahipliği yapıyor” dedi.

Ülkeler Uygur konusunda ikiye bölündü

Birleşmiş Milletler (BM) üyesi 22 ülkenin daimi temsilcisi geçen hafta "Çin'in bağımsız uluslararası gözlemcilerin Sincan'a girmelerine izin vermesi gerektiği yönünde çağrıyı içeren mektubu Pekin'e gönderdi.

Bunun üzerine Suudi Arabistan, Mısır ve Körfez ülkelerinin de aralarında bulunduğu 36 ülke, Çin'e destek mektubuna imza attı.

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, geçtiğimiz yıl Çin’de etnik Uygur kökenli bir milyona yakın kişinin kitlesel olarak gizli bir şekilde toplama kamplarını andıran yerlerde tutulduğuna dair güvenilir birçok rapor geldiğini bildirmişti.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.