1. HABERLER

  2. DOĞU TÜRKİSTAN

  3. 37 ülkeden Doğu Türkistan meselesinde Çin'e destek mektubu: Aşırıcılıkla mücadele ediliyor
37 ülkeden Doğu Türkistan meselesinde Çin'e destek mektubu: Aşırıcılıkla mücadele ediliyor

37 ülkeden Doğu Türkistan meselesinde Çin'e destek mektubu: Aşırıcılıkla mücadele ediliyor

Aralarında Müslüman nüfuslu ülkelerin de olduğu 37 ülke Çin'e destek amacıyla bir mektup kaleme aldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Çinli diplomatlar, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne gönderdiği ve 37 ülkenin imzasının bulunduğu mektupta, ülkenin doğusunda bir milyon Müslümanın tutukluluğuyla ilgili “aşırılıkla mücadele” savunması yaptı.

Rusya, Suudi Arabistan ve Esed rejiminin  de bulunduğu listede Çin’in ülkenin doğusundaki aşırılık yanlılarıyla mücadele ettiği ifadeleri yer aldı.

Independent Türkçe'nin haberine göre, mektupta Çin’in insan hakları konusundaki çabalarına övgüler dikkat çekiyor.

Reuters’ın ulaştığı mektupta, “Terörizm ve aşırıcılık konusunda ciddi tehdit altında olan Çin, terörle mücadele ve aşırıcılığın ortadan kaldırılması için mesleki eğitim merkezleri başta olmak üzere birçok önlem almıştır” ifadelerine yer veridi.

Mektupta, Uygur Özerk Bölgesi’nde güvenliğin tekrar sağlandığını ve bölgedeki tüm etnik grupların haklarının korunması için çaba gösterildiği vurgulandı.

Mektuptaki bir diğer dikkat çekici cümle ise “Üç yıldır herhangi bir terör saldırısı yaşanmadı. Bölgedeki insanlar mutluluğu ve huzuru hissediyor” oldu.

Mektuba imza atan ülkeler arasında Rusya, Suudi Arabistan, Kuzey Kore, Venezuela, Küba, Belarus, Myanmar, Filipinler, Suriye, Pakistan, Umman Krallığı, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn yer alıyor.

Hafta başında çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu 22 ülke Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması için çağrı yapmıştı.

Mektupta devasa toplama kamplarındaki yasa dışı gözaltılardan ve diğer azınlıkların yanı sıra özellikle de Uygurları hedef alan yaygın izleme, gözetleme ve kısıtlamalardan derin endişe duyulduğu dile getirildi.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da zulüm uyguladığını belirten Türkiye Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurları eziyet ettiğine ilişkin ortak mektuba imza atmamıştı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler